VI Międzynarodowym Festiwalem Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”

Dodane 30 sierpnia 2021, 09:51
Materiały prasowe W dniach 4-5 września w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz szósty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. To wyjątkowa okazja do spotkania z mistrzami teatru ulicznego z Europy i z Polski. Spektakle dla publiczności są bezpłatne. Festiwal organizuje Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka, społecznika, wychowawcy, pasjonata historii miasta Garwolin i powiatu.

VI edycja Festiwalu „Lalka na Scenie” rozpocznie się w sobotę 4 września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Od soboty do niedzieli widzowie spotkają się z tradycją ulicznych teatrów lalkowych. Jak co roku, będzie to niezapomniany czas, w którym wybitni artyści zaprezentują przedstawienia grane marionetkami i pacynkami oraz odkryją tajniki technik teatralnych. W tym roku swoje spektakle zaprezentują artyści z Francji, Włoch, Słowacji, Czech i Polski. Spektakle będą grane podczas dwóch dni festiwalowych od godz. 12:00 i będą zaczynać się o każdej pełnej godzinie. Repertuar co roku dobierany jest tak, aby język nie stanowił trudności w zrozumieniu treści przez publiczność i aby przedstawienia były odpowiednie dla widzów w każdym wieku. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązuje bezpłatny wstęp. W wyniku obostrzeń przebieg Festiwalu, w tym uczestnictwo oraz liczba osób, będzie wymagała przestrzegania określonych na miejscu zasad w Strefie Widza. Zachęcamy widzów do zabrania swoich: koców, poduszek czy krzesełek. „W tym roku wraz z początkiem roku szkolnego zapraszamy Widzów do uczestnictwa w VI Międzynarodowym Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych – Lalka na Scenie w dniach 4-5 września. To wyjątkowa okazja, by przenieść się w niezwykły świat teatru, marionetek, pacynek. Spędzić wyjątkowy czas z teatrem ulicznym. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, nasz Festiwal nie ma ograniczeń wiekowych. Mamy nadzieję, że także tegoroczne spotkania z teatrem ulicznym, będą dobrze spędzonym czasem dla naszych Widzów. Festiwal jest kontynuacją działań, jakie realizował Zbyszek Winiarek, dla którego pamięci podejmujemy kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodzieży – bo tego sobie życzył. Rok temu symbolicznie do nieba na Rynku Nowego Miasta poleciały gołębie, które zaplanował dla swojej kilkuletniej wnuczki i innych dzieci, jako atrakcję festiwalową – jednak nie doczekał tej niespodzianki…” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum im. Zbyszka Winiarka, Dyrektor Festiwalu „Lalka na Scenie”. Nad artystycznym poziomem Festiwalu czuwa Ivan Gontko, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Znany i ceniony na forum międzynarodowym reżyser, aktor teatralny i filmowy, znawca tradycyjnego teatru lalek, twórca wielu wydarzeń i produkcji teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od lat na całym świecie kultywuje tradycję ulicznych teatrów lalkowych.

 

Bezpłatne spotkania z teatrem – „Lalka na Scenie 2021” zaprezentuje!

 

W tym roku na Festiwalu gościć będą artyści: Robert Poryziński z Teatru Miejsca, z autorską adaptacją baśni H.C.Andersena w widowisku „Opowieści Papierowego Teatru –Dzielny Ołowiany Żołnierz i Brzydkie Kaczątko”, łączących w sobie tradycyjny teatr lalkowy z elementami średniowiecznego teatru retablo i papierowym teatrem Kamishibai. Artysta z Francji Lyes Ouzeri przedstawi zabawną historię zawadiaki Polichinelle’a. Duet Luis Montoto i Pavla Smacová z czeskiego teatru Karromato zabiorą widzów do świata pięknych drewnianych pacynek w spektaklu „Tauromaquia”. Tradycyjną opowieść o Harlequine w spektaklu „Harlequinades” przedstawi włoski lalkarz Paolo Rech. Jak co roku na Festiwalu obecni będą Ivan Gontko i Rebeka Gontkova ze Słowacji, którzy zaprezentują widzom spektakl „Wskrzeszona nieboszczka” oraz ponad 100-letnią marionetkę Gašparko – jedną z najstarszych nadal grających marionetek. A pomiędzy spektaklami rozbrzmiewać będzie zabytkowa katarynka.

 

Informacje ogólne o tegorocznym Festiwalu

 • DATA FESTIWALU: sobota (4.09) i niedziela (5.09).
 • MIEJSCE: Rynek Nowego Miasta, Warszawa.
 • ROZPOCZĘCIE SPEKTAKLI: 12:00, 13,00, 14,00, 15,00 oraz 16.00.
 • POGODA: w przypadku deszczu, chwila przerwy i zaraz po ustaniu deszczu – kontynuowane będą dalsze spektakle.
 • UWAGA! Prosimy o przyniesienie ze sobą: koców, poduch, krzesełek, aby zająć miejsce w Strefie Widza.
 • UWAGA! Przy wejściu na teren Strefy Widza wszyscy uczestnicy będą proszeni o dostosowanie się do zasad uczestnictwa (w związku z sytuacją COVID-19).

 

Harmonogram Festiwalu „Lalka na Scenie” 2021

 • Ouzeri Lyes, Theatre des Marionnettes Again (Francja), spektakl pt. "Polichinelle" (sob. godz. 12.00/niedz. godz. 13.00)

 

 • Ivan Gontko/Rebeka Gontkova, Teatr Tyjatr (Słowacja), spektakl pt. "Wskrzeszona nieboszczka" (sob. godz. 14.00/niedz. godz. 14.00)

 

 • Paolo Rech, Bambabambin Puppet Theatre (Włochy), spektakl pt. "Harlequinades" (sob. godz. 16.00/niedz. godz. 15.00)

 

 • Luis Montoto i Pavla Smacová, Teatr Karromato (Czechy), spektakl pt. "Tauromaquia" (sob. godz. 15.00/niedz. godz. 16.00)

 

 • Robert Poryziński, Teatr Miejsca (Polska), spektakl pt. „Opowieści Papierowego Teatru na podstawie baśni Andersena - Dzielny Ołowiany Żołnierz i Brzydkie Kaczątko" (sob. godz. 13.00/niedz. godz. 12.00)

 

*więcej informacji na temat harmonogramu i zasad udziału, prosimy sprawdzać tuż przed Festiwalem na FB: https://www.facebook.com/Lalkanascenie oraz www.fundacjameritum.pl lub tel. 601 145 133

 *Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu Festiwalu

***

Fundacja Meritum im. Zbyszka Winiarka - celem statutowym Fundacji jest: działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego zwłaszcza w zakresie kultury, tradycji, edukacji oraz rozwoju demokracji. Wartością Fundacji jest oparcie działań na zespole – ludziach z doświadczeniem i wiedzą merytoryczną w zakresie realizacji różnych projektów ogólnopolskich oraz międzynarodowych w tym: edukacyjnych, społecznych, informacyjnych, kulturalnych czy komercyjnych. Prezesem Fundacji jest Grażyna Karwowska-Winiarek - autorka i organizator licznych międzynarodowych i ogólnopolskich projektów w zakresie promocji teatru, kultury i edukacji. Projekty realizowane przez Fundację Meritum m.in.: LALKA NA SCENIE, ŁAMIGŁÓWKA TEATRALNA, aktywności we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury MAZOWIECKI FUNDUSZ TEATRALNY, WIĘCEJ NIŻ SENTYMENT. www.fundacjameritum.pl.

 

Zbigniew Winiarek – społecznik, wychowawca, organizator wielu inicjatyw dla dzieci i młodzieży lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, wielki pasjonat historii zwłaszcza poświęconej harcerstwu i Szarym Szeregom na Mazowszu, a zwłaszcza na terenie Garwolina i powiatu. Autor licznych opracowań na temat harcerstwa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Inicjator odsłonięcia 4 tablic pamięci na terenie miasta. Przywrócił Pamięć o „14 młodych zapomnianych”, którzy zginęli podczas wojny. Także kilkudziesięcioletni Komendant Hufca „Orłów” Garwolin. Przez całe swoje życie organizował różne wydarzenia, których celem była edukacja dzieci i młodzieży. Wraz z żoną Grażyną Karwowską-Winiarek założył fundację, aby poprzez działania edukacyjne docierać do młodych pokoleń ze sztuką. W roku 2020 na Rynku Nowego Miasta w Warszawie, pamięci Zbyszka zostały wypuszczone podczas festiwalu do nieba gołębie, które sam jeszcze zaplanował dla swojej wnuczki i innych dzieci, jako atrakcję Festiwalu.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.