Jaki serwis wózków widłowych jest najlepszy? Tu znajdziesz odpowiedź!

Dodane 14 września 2023, 07:17
Czy wiesz, co charakteryzuje najlepszy serwis wózków widłowych? Jakie usługi powinno gwarantować takie miejsce i o co pytać podpisując umowę? Co kryje się pod hasłem "regeneracja wózków widłowych"? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Serwis wózków widłowych = naprawa wózków widłowych?

Głównym skojarzeniem, które przychodzi większości z nas na myśl, gdy pada hasło "serwis wózków widłowych" jest naprawa urządzeń. Wiele osób zakłada, iż serwisy widlaków zajmują się tylko i jedynie usuwaniem usterek technicznych, których wózki nabawiły się poprzez długotrwałą i/lub nieprawidłową eksploatację. Jednak to nie do końca prawda. Działalność serwisów wózków widłowych jest znacznie szersza oraz wielozadaniowa.
 

Czym zajmują się serwisanci wózków widłowych?

Zatem jakie usługi można uzyskać w ramach podpisania umowy z serwisem wózków widłowym? To, czym zajmują się serwisy wózków widłowych to między innymi:


⦁    przeprowadzaniem przeglądów technicznych,
⦁    wymianą osprzętu do podnośników,
⦁    przygotowaniem używanych wózków widłowych do badania odbiorczego,
⦁    regenerację urządzeń.


Często wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów serwisy wózków widłowych oferują również zabudowy kabin (częściowe lub kompletne), a także montaż instalacji gazowych w wózkach widłowych spalinowych.


Przeglądy techniczne

 

Źródło: manitou

Podpisanie umowy z serwisem to wygodny krok, który pozwala nieco odciążyć nieco barki właścicieli urządzeń. Wystarczy, że w serwisie wózków widłowych dogadamy się, ale regularnie przypominano nam o umówieniu się na termin przeglądu. Dokonywanie przeglądów technicznych powinno przebiegać kompleksowo. Od tego, czy prawidłowo zostanie oceniona sprawność wózków widłowych zależy przecież nie tylko ich wydajna praca, ale także bezpieczeństwo ładunków oraz pracowników, którzy znajdują się w pobliżu wózków.


Wymiana osprzętu

Osprzęt do wózków widłowych to bardzo zróżnicowana kategoria. Z jednej strony do elementów osprzętu zalicza się tak oczywiste części jak np. wymienne widły do wózków widłowych, które może montować właściwie każdy posiadający uprawnienia operator wózka widłowego; jak i bardziej skomplikowane elementy, które wymagają znajomości działania i kwestii technicznych.

Łyżki, kontenery, wysięgniki, wciągarki, stabilizatory do wideł i tym podobne - to tylko część z części zamiennych, które mogą ułatwiać pracę z podnośnikami. Są także odśnieżarki, zamiatarki czy jeszcze bardziej zaawansowany osprzęt, który montuje się w serwisie.

 

Badanie odbiorcze

Każdy wózek widłowy musi przed zarejestrowaniem w Urzędzie Dozoru Technicznego przejść generalny przegląd, określany mianem badania odbiorczego. Ma to na celu ocenę stanu technicznego urządzenia przez wykwalifikowanych inspektorów, którzy decydują o zdolności lub niezdolności wózka widłowego do pracy. Maszyna, która ma przejść badanie odbiorcze musi być w nienagannym stanie technicznym, gwarantującym przejście wszystkich prób technicznych, jakim poddadzą ją inspektorzy. Przygotowywanie podnośników do badania odbiorczego to odpowiedzialna praca, od której zależy dopuszczenie sprzętu do eksploatacji.


Regeneracja

Źródło: canva

Gdy wydaje się, że wózek widłowy (lub też któraś z jego części) są już spisane na straty, istnieje jeszcze jedna możliwość - regeneracja. Zabieg ten ma na celu przywrócenie zużytemu elementowi czy mechanizmowi maksimum dawnej świetności. W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych najczęściej wykonywane są:


⦁    regeneracja masztów,
⦁    regeneracja elementów hydrauliki siłowej,
⦁    regeneracja skrzyń biegów,
⦁    regeneracja akumulatora.


Wózki widłowe, które przechodzą gruntowną odnowę techniczną mogą z powodzeniem jeszcze wiele lat być wydajnie eksploatowane.

Co powinien zapewniać dobry serwis wózków widłowych?

Podpisując pierwszą umowę na usługi serwisowe, nie każdy właściciel wie, czego może oczekiwać od serwisu wózków widłowych. Optymalnie byłoby, gdyby w cenę wliczona był/a:

⦁    konserwacja wózków widłowych,
⦁    wymiana części zamiennych w razie potrzeby lub ich zużycia,
⦁    kontakt telefoniczny ze specjalistami oraz doraźna pomoc techniczna,
⦁    naprawy wózków widłowych, usuwanie usterek,
⦁    przeglądy okresowe i techniczne wraz z odpowiednimi adnotacjami w dokumentach.


Extra usługi serwisowe

Istnieje szereg usług, których nie oferuje każdy serwis wózków widłowych, a które są jednak niezwykle użyteczne. Warto o nie zapytać przed podpisaniem umowy. A o co chodzi? Między innymi o:

⦁    pogotowie serwisowe - część serwisów zapewnia pomoc techniczną w przypadku awarii właściwie 24 h na dobę. W przypadku, gdy sprzęt ulegnie awarii, wystarczy wezwać pogotowie serwisowe, które dojeżdża do klientów i dokonuje napraw na miejscu;
⦁    gwarancja na każdą wykonaną naprawę - ponieważ dobrze mieć pewność, iż prace serwisantów przeprowadzane są profesjonalnie i na wysokim poziomie oraz nie będą musiały być "poprawiane";
⦁    bezpośredni dostęp do części zamiennych oraz osprzętu - wiele serwisów, w celu zapewnienia kompleksowej obsługi klienta oferuje możliwość zamówienia części bezpośrednio, ponieważ współpracują z producentami wózków widłowych lub posiadają własne magazyny, gdzie przechowują akcesoria;
⦁    możliwość podstawienia wózka zastępczego - w przypadku awarii, której usunięcie potrwa dłużej lub też zmian w zakresie modernizacji, dobrze jest móc otrzymać wózek zastępczym który na czas naprawy pozwoli zachować ciągłość pracy.

Źródło: manitou
 
Poza wymienionymi powyżej atutami ofert liczy się również duże doświadczenie serwisu a także opinie o nim przedsiębiorców, którzy już korzystali/korzystają z usług.

Najlepszy z serwisów wózków widłowych

Jaki zatem jest najlepszy serwis wózków widłowych? Przede wszystkim - profesjonalny. Przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić czy posiada uprawnienia UDT i czy technicy serwisu są odpowiednio przeszkoleni, tak aby można było liczyć na fachową pomoc.

Równie istotny jest czas reakcji - pogotowie serwisowe to obecnie jedna z częściej wybieranych usług, gdy liczy się na maksymalną wydajność sprzętu i nie można sobie pozwolić na brak możliwości skorzystania z jednego z urządzeń w trakcie pracy.

W przypadku braku opcji szybkiego usunięcia awarii i naprawy wózka widłowego w siedzibie klienta, dobrym rozwiązaniem jest wózek zastępczy. Dodatkowe, zamienne wózki widłowe zapewniają ciągłość pracy przedsiębiorstw.

Atutem jest również dobra lokalizacja. Bliskość wybranego oddziału serwisu znacząco usprawnia transport sprzętów czy odbiór zamówionych części zamiennych.

Wybierz, czego potrzebują Twoje wózki widłowe

Wysoka jakość konserwacji wózków widłowych, zaawansowany sprzęt i przeszkoleni specjaliści - to wszystko stanowi gwarancję świadczenia przez serwis wózków widłowych usług na wysokim poziomie. Jeżeli także jesteś przedsiębiorcą i właścicielem wózków jezdniowych podnośnikowych pamiętaj, że umowa podpisana z serwisem może znacznie ułatwić codzienną pracę firmy i zabezpieczyć ją na wypadek awarii sprzętu. Warto pomyśleć o tym już dziś.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.