Zdobyć certyfikat!

Dodane 7 marca 2023, 12:40

Wojsko, WOT




DWOT Od dwóch lat krok po kroku doskonalili swoje umiejętności. Spełniali określone, coraz wyższe wymagania, zdobywali wiedzę podczas rotacji i za pomocą platformy do samokształcenia, a teraz przed nimi ostatni, najważniejszy etap – certyfikacja.

Po szczególnym dla Wojsk Obrony Terytorialnej okresie związanym głównie z niesieniem pomocy w czasie epidemii koronawirusa, a później wsparciem na wielu płaszczyznach pomocy uchodźcą z Ukrainy, na swoje normalne tory powróciło intensywnego szkolenie wojskowe, i to na wszystkich jego etapach. 61 Batalion lekkiej piechoty z Książenicach podsumowuje właśnie kończące się szkolenie specjalistyczne.  

Jak wygląda szkolenie żołnierzy WOT?  

Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odbywa się w czterech etapach: pierwszy rok – szkolenie indywidualne, drugi rok – szkolenie specjalistyczne, trzeci rok – szkolenie zgrywające, ostatni etap to szkolenie zaawansowane. Każdy cykl szkolenia kończy czternastodniowy poligon, a ten certyfikacja.  

- Tylko żołnierz, który pozytywnie ukończy poligonowy egzamin tzw. pętle taktyczną, dostanie przepustkę - certyfikat - który da mu możliwość rozpoczęcia kolejnego, jeszcze bardziej wymagającego etapu szkolenia- wyjaśnia ppłk Artur Boruta, dowódca 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach.   

Obecnie trwa dwutygodniowe zgrupowanie 61Batalionu Lekkiej Piechoty z Książenic, gdzie blisko 150 żołnierzy w najbliższy piątek sprawdzi swoje zdobyte przez ostatnie miesiące umiejętności oraz zweryfikuje swoją odporność na stres, warunki pogodowe i radzenie sobie w trudnych sytuacjach.


Zanim przystąpią do egzaminu...

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mamy ponad 20 różnych specjalności – to na przykład: dowódca sekcji, saper, obsługa moździerza, strzelec wyborowy, ratownik medyczny, ale także są to logistycy, kadrowcy czy kierowcy. W ostatnich miesiącach żołnierze podnosili swoje umiejętności nie tylko podczas comiesięcznych szkoleń rotacyjnych, ale również w wojskowych ośrodkach szkoleniowych w całej Polsce. Tam często zdobywali pierwszy certyfikaty ze swojej specjalności, podczas którego potwierdzają swoje umiejętności specjalistyczne.  

- Szkolenie specjalistyczne służy właśnie temu, żeby żołnierzy wyszkolić i certyfikować jako specjalistę wojskowego w efekcie czego będą mogli rozpocząć najbardziej wymagający etap nauki - zgrywanie pododdziału - mówi ppłk Artur Boruta.

Będą poznawać teren

W trzecim roku szkoleniowym, czyli w etapie zgrywania sekcji, plutonów, kompanii i batalionu ważną rolę odegrają już sami dowódcy poszczególnych szczebli.Szkolenie żołnierzy WOT w trzecim etapie jest ściśle związane za stałym rejonem odpowiedzialności. W przypadku 61 blp są to powiaty: garwoliński, grodziski, otwocki, warszawski zachodni, piaseczyński, pruszkowski, żyrardowski.  

- Wszyscy żołnierze muszą bardzo dobrze poznać teren, za który odpowiadają,zaś poszczególni dowódcy muszą wiedzieć, jak w tym terenie zarządzać swoimi żołnierzami.Naszym głównym zadaniem, oprócz wsparcia i niesienia pomocy lokalnej społeczności, jest wsparcie wojsk operacyjnych podczas działań wojennych. Dlatego nasi żołnierze muszą się do tego starannie przygotować, a to zadanie za chwilę będzie dla nich priorytetem – podsumowuje dowódca jednostki wojskowej w Książenicach.  

 

Informacja prasowa

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.