Wyrejestrowanie samochodu w Garwolinie – jak się za to zabrać?

Dodane 2 marca 2023, 13:24




Samochody podlegają urzędniczej ewidencji – jeśli kierowca chce poruszać się po drogach publicznych w Garwolinie i wszędzie indziej w Polsce, musi zarejestrować auto. Z kolei po zbyciu lub utracie ma obowiązek wyrejestrowania go i właśnie procedury z tym związane są tematem poniższego artykułu.

Kiedy należy wyrejestrować samochód?

Istnieje określony katalog sytuacji, w których właściciel samochodu jest zobowiązany do jego wyrejestrowania. Taka konieczność pojawia się w przypadku:

· kasacji,

· kradzieży,

· zbycia w innym kraju,

· utracenia bądź trwałego zniszczenia, np. ze względu na pożar, huragan, działanie wandali czy powódź.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacz pojazdu ma dokładnie 30 dni na dopełnienie formalności związanych z wyrejestrowanie samochodu. Skoro istnieje obowiązek, muszą być też kary – przekroczenie terminu może oznaczać grzywnę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Jak wyrejestrować auto krok po kroku?

Aby wyrejestrować samochód, najpierw należy wypełnić wniosek, w którym uzupełnia się kolejne rubryki z informacjami na temat zarówno pojazdu, jak i właściciela bądź właścicieli, jeśli jest ich więcej. Wzór dokumentu można pobrać z internetu bądź osobiście otrzymać w Starostwie Powiatowym w Garwolinie, gdzie następnie trzeba się udać wraz z wnioskiem. Poza tym osoba chcąca wyrejestrować samochód powinna mieć przy sobie:

· dowód tożsamości,

· potwierdzenie sprzedaży, kradzieży, złomowania czy utraty auta,

· potwierdzenie opłaty administracyjnej (10 zł).

W zależności od przyczyny wyrejestrowania wymagane będą różne dokumenty. Przy kradzieży lub utracie urzędnicy proszą o notatkę policyjną, po złomowaniu o potwierdzenie firmy wykonującej kasację, a po sprzedaży zagranicę o przetłumaczoną z uwierzytelnieniem umowę kupna-sprzedaży bądź fakturę. Jeżeli zaś zamierzasz sprowadzić auto z innego kraju i zastanawiasz się nad jego ubezpieczeniem, niezbędne w tym zakresie informacje znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kupic-oc-dla-samochodu-sprowadzonego-zagranicy/.

W przypadku kasacji auta należy mieć na uwadze, że pracownik firmy złomującej pojazdy jest odpowiedzialny za unieważnienie tablic rejestracyjnych, które zwraca się w urzędzie wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie samochodu. Podobnie postępuje się po utracie lub zniszczeniu auta, o ile tablice nie zostały utracone ani zniszczone. Jak dostarczyć wszystkie dokumenty i wymagane załączniki? Istnieje możliwość osobistego udania się do urzędu i złożenia ich w tym miejscu lub przesłania pocztą. Gdy procedury będą zakończone, ostatni właściciel w ciągu kilku tygodniu otrzyma potwierdzenie przeprowadzonych czynności.

Wyrejestrowanie pojazdu a ubezpieczenie OC

A co z polisą OC? Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie samochodu w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl, czy kupione w stacjonarnym biurze agenta ubezpieczeniowego, warto powiadomić towarzystwo o wyrejestrowaniu samochodu. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ otrzymując potwierdzenie wycofania pojazdu z rejestru, automatycznie zostaje anulowana polisa. To oznacza, że nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, a kierowca może otrzymać zwrot środków za niewykorzystany, a wcześniej opłacony z góry na rok czas obowiązywania OC.

Przyczyny wyrejestrowania auta mogą być bardzo różne – niektórzy decydują się np. na zamianę samochodu na jednoślad. Jeżeli i Ty podejmujesz taki wybór, nie zapomnij o ubezpieczeniu swojego nowego pojazdu – poza obowiązkowym OC warto przemyśleć też autocasco dla motocykla, o którym więcej przeczytasz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-motocykla-od-kradziezy/.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.