VII Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina – Senatorska ONline

Dodane 15 maja 2020, 15:40

Garwolin
Zdjęcie poglądowe Od siedmiu lat w trzecią niedzielę maja na Senatorskiej robi się tłumnie. Festiwal Kutlruy i Tradycji Garwolina to wydarzenia, które pokochali mieszkańcy Garwolina. Właśnie dzisiaj startuje tegoroczna – zupełnie inna – edycja festiwalu. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Spotkajmy się na Senatoskiej ONline!

– Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina to festiwal z duszą. Raz w roku spotykamy się na ulicy Senatorskiej, żeby trochę powspominać – stare zwyczaje, legendy, tradycje rodzinne, ludzi, czy wreszcie miejsca ważne dla całych pokoleń. Spotykamy się, żeby potańczyć w rytm skocznej muzyki wygrywanej przez kapele ludowe, posłuchać staroklezmerskich utworów w wykonaniu naszych lokalnych muzyków, obejrzeć ciekawe wystawy historyczne, prezentacje czy też posmakować garwolińskich przysmaków. Festiwal tworzony jest przez mieszkańców, którzy na ten jeden dzień, oddają swoją wrażliwości, pasję, zaangażowanie innym – przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, ale także wszystkim tak licznie odwiedzającym to miejsce. W tym roku ze względu na zakazy związane z pandemią koronawirusa święto na Senatorskiej spędzimy inaczej, nie w gwarnym tłumie, lecz w domowym zaciszu, wspominając edycje z lat poprzednich i mamy nadzieję, biorąc udział w aktywnościach, które przygotowaliśmy.

Wierzymy, że dzięki temu wirtualnemu przedsięwzięciu, mieszkańcy nie zapomną o festiwalu, a my obiecujemy, że za rok ze zdwojoną siłą przywrócimy na ulicę Senatorską radość, wrzawę i zabawę – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolnie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina startuje już dziś i potrwa do niedzieli. Przez trzy dni, na wszystkich będzie czekało sporo atrakcji. Będzie coś do obejrzenia, posłuchania, poczytania i oczywiście coś do zrobienia.

Co wiesz o Garwolinie? Quiz w czterech odsłonach” to przeniesienie do wirtualnego świata corocznego konkursu z pytaniami o Garwolin, który zawsze pod sceną gromadził setki mieszkańców, chcących sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nagrodę. W tym roku quiz będzie miał aż 4 części – będą pytania o ludzi, miejsca, historię miasta i zagadki fotograficzne. Ci, którzy najlepiej poradzą sobie w całym teście, zostaną nagrodzeni. Pytania, jak zawsze, przygotował Tadeusz Zalewski, a część fotograficzną zagadek opracował Krzysztof Kot z portalu garwolin.org.
Pierwsza część quizu pojawi się już dzisiaj!

Okazja do zdobycia nagrody będzie także zabawa fotograficzna pod hasłem „Retrolico, czyli jak wyglądasz w stroju z dawnych lat?”. To zachęta do przeszukania starych szaf i strychów, do wspólnego spędzenia czasu i dobrej zabawy. Festiwal na Senatorskiej to co roku przechadzający się ulicą mieszkańcy wyglądający jak wyjęci ze starych zdjęć. Elegancko ubrane panie oraz panowie w kapeluszach, rzemieślnicy, rolnicy, kobiety w ludowych strojach, a nawet sukniach ślubnych. Jaką galerię postaci uda się stworzyć w tym roku? To zależy tylko od kreatywności mieszkańców, a ta jest nicznym nieograniczona.

Co roku na Senatorskiej, jak świeże bułeczki rozchodziło się „Garwolskie pianie”, czyli festiwalowy rocznik ilustrowany.  Tym razem gazetę będzie można przeczytać w wersji elektronicznej lub wydrukować u siebie w domu. W tegorocznym „Garwolskim pianiu” znaleźć będzie można między innymi wspomnienia poprzednich edycji festiwalu, przeczytać o najstarszym murowanym budynku w mieście, o topograficznych zagadkach miasta, o powstającym wirtualnym muzeum czy zobaczyć, jak po wojnie odżywało życie kulturalne miasta.

Wydarzenie na Senatorskiej to także muzyka i teart. W 2018 roku podczas festiwalu odbyła się premiera spektaklu Teatru Rękawiczka „TrAdycja”. Spektakl zbiera pozytywne opinie zarówno widzów, jak i krytyków teatralnych. W niedzielę 17 maja o godzinie 17:00 odbędzie się premiera spektaklu w Internecie. Każdy, kto jeszcze przedstawienia nie widział, powinnien koniecznie nadrobić zaległości. A ci, którzy widzieli, z pewnością chętnie obejrzą to jeszcze raz, bo naprawdę warto! Przez trzy dni Senatorskiej ONline nie zabraknie także ludowej nuty serwowanej od Chóru Miasta Garwolina, zespółu „Chwilo Trwaj” Klubu Seniora w Garwolinie i Tadeusza Zalewskiego.

A jeśli o serwowaniu mowa, to oczywiście będzie też rosół. Tym razem każdy będzie musiał niedzielny przysmak ugotować sam u siebie w domu. Jak to zrobić, żeby rosół był zawsze wyśmienity? Wskazówek udzielilą specjalistki od rosołu z Senatorskiej – Iwona Kiełt i Elżbieta Buczek z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie.

Festiwalowe kolorowanki to propozycja nie tylko dla dzieci. W specjalnie przygotowanych Kolorowankach Garwolińskich znaleźć można przede wszystkim obrazki z poprzednich edycji festiwalu. Fundując sobie chwilę relaksu, można nadać im swój własny wyraz.

Każde spotkanie na Senatorskiej to także edukacja – uczenie poprzez zabawę, uczenie poprzez zabawę, czy przez patrzenie. W tegorocznej internetowej edycji także tego nie zabraknie. Specjalnie przygotowany przewodnik „Cuda i dziwy” po książkach podpowie, jak o folklorze i ludowości mówić dzieciom, jak ich zachęcić do spotkań z kulturą tradycyjną

Co zrobić, by trafić na wirtualną Senatorską? Trzeba dołączyć do wydarzenia na Facebooku! Spotkajmy się online!

Dołącz do nas

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.