Prawie 700 osób pobiegło w Garwolinie dla osób doświadczających przemocy

Dodane 21 czerwca 2023, 15:06

Miasto Garwolin
Materiały prasowe Za nami XIV. edycja biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. Atmosfera, jak co roku, była wspaniała – dopisała frekwencja, padły rekordy, a uczestnicy mogli liczyć na gorący doping kibiców. Na starcie stanęło łącznie prawie 700 osób, w tym biegacze i biegaczki z całej Polski, a nawet z zagranicy, rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy oraz pracownicy lokalnych przedsiębiorstw – m. in. firmy Avon oraz operatora logistycznego GXO. Wszystkich połączył jeden cel – przeciwdziałanie przemocy. 20 zł z każdego pakietu startowego trafi wkrótce do Niebieskiej Linii, działającej przy Instytucie Psychologii Zdrowia. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc prawną i psychologiczną dla osób doświadczających przemocy.

– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym biegu, za tak liczne przybycie i za niezwykle pozytywną energię, jaką się z nami dzieliliście przez cały czas trwania imprezy. W tym roku możemy pochwalić się frekwencją, jaką mieliśmy za naszych najlepszych lat. To dla nas ogromny powód do radości. Wierzę, że z każdym kolejnym rokiem uczestników będzie przybywać i w trzecią niedzielę czerwca ulice Garwolina zawsze będą wypełniały tłumy uśmiechniętych biegaczy i biegaczek. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i rekordzistom, ale pragnę podkreślić, że każdy był niesamowity, ponieważ wykonał niemały wysiłek, aby pomóc osobom doświadczającym przemocy, a to jest bezcenne – podsumowuje Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.


Największą frekwencją cieszył się bieg na atestowanej trasie na 10 km, w którym uczestniczył m. in. znany polski biegacz – Bartosz Olszewski, autor bloga WarszawskiBiegacz.pl. Zawody wygrał Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który pokonał ten dystans w 31 min. i 18 sek. Wśród kobiet najlepszym czasem może pochwalić się natomiast mieszkanka Garwolina – Emilia Mazek! W Biegu Rodzinnym na 2 km padł rekord trasy – najszybszy zawodnik, Wojciech Grzegrzółka przebiegł ją w 5 min. i 10 sek. Z kolei Antoni Kaczanowski, który wygrał bieg na 5 km, osiągnął swój życiowy rekord, pokonując całą trasę w zaledwie 17 min. i 11 sek. Nie sposób nie wspomnieć też o imponującym wyczynie żonglera, który pokonał dystans 10 km bez przerwy żonglując trzema piłeczkami.


Jak co roku, bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” przyciągnął wiele kobiet. Panie stanowiły prawie 38 proc. wszystkich uczestników. Nie zabrakło także pracowników lokalnych przedsiębiorstw, zwłaszcza partnerów wydarzenia – fabryki Avon oraz operatora logistycznego GXO, którzy licznie stawili się na starcie.


– Udział w biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Widziałem ogromne zaangażowanie ze strony lokalnej społeczności i miałem przyjemność rozmawiać z profesjonalnymi biegaczami, którzy chwalili charytatywny cel imprezy. Dziękuję wszystkim uczestnikom – to dzięki Wam możemy jeszcze skuteczniej realizować naszą misję, jaką jest tworzenie lepszego świata dla kobiet i przeciwdziałanie przemocy. Mam nadzieję, że bransoletki ze znakiem nieskończoności, które znalazły się w pakietach startowych, będą Wam o tym przypominały – mówi Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie. – Bardzo dziękuję także wszystkim pracownikom Avon, którzy w niedzielę stanęli ze mną na starcie, a zwłaszcza Robertowi Makulcowi, który prowadził dla nas treningi biegowe. Robert okazał się też najszybszym członkiem naszego zespołu w biegu na 10 km – wielkie gratulacje – dodaje Jakub Żurowski.


Avon Kontra Przemoc
Avon wierzy w świat, w którym kobiety mogą żyć bezpiecznie, dlatego w 2008 roku w Polsce zainicjowana została kampania Avon Kontra Przemoc. Działania w ramach tej akcji koncentrują się na budowaniu świadomości istnienia problemu przemocy oraz edukacji na temat sposobów pomocy osobom, które jej doświadczają. Środki na realizację kampanii pozyskiwane są ze sprzedaży produktów ze znakiem nieskończoności, będącego symbolem walki z przemocą.


Od 2011 roku Avon jest partnerem „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla osób doświadczających przemocy. Firma współpracuje też z Fundacją Feminoteka w ramach międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Dodatkowo, wspólnie z Feminoteką Avon uruchomił pierwszą w Polsce przeciw-przemocową aplikację www.avonalert.pl, z której mogą korzystać zarówno osoby doświadczające przemocy, jaki i jej świadkowe.

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”
Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowany jest nieprzerwanie od 2010 roku przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl, przy wsparciu sponsorskim fabryki kosmetyków Avon Operations Polska. Wydarzenie, które co roku przyciąga biegaczy, nie tylko z Polski, ale i całego świata, a także mieszkańców lokalnej społeczności, na stałe wpisało się już w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich biegów oraz regionalnych imprez charytatywnych. Do tej pory udział wzięło w nim łącznie ponad 9,5 tys. osób. Co roku w pakietach startowych na uczestników czeka wybrany przedmiot ze znakiem nieskończoności – symbolem walki z przemocą. Dochód ze sprzedaży tych przedmiotów przekazywany jest „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia na wsparcie prawne i psychologiczne osób doświadczających przemocy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Henryka Pasztetowa
  (2 lipca 2023, 15:12)
Nie ma problemu przemocy w Garwolinie z prostego powodu, 99% obywateli to katolicy a u katolików nie ma mowy o nieobyczajnym i niezgodnym z dekalogiem postępowaniem.