Policjant ruszył w pościg na wandalem, dogonił go i obezwładnił

Dodane 28 kwietnia 2020, 07:21

Na sygnale
Zdjęcie z miejsca zdarzenia: KPP Otwock Otwocki policjant z wydziału prewencji, jadąc na służbę, podjął skuteczną interwencję w gminie Pilawa, zatrzymując 22-letniego mężczyznę, który metalową rurką rozbijał i uszkadzał bariery dźwiękochłonne przy drodze krajowej nr 17. Widząc przestępcze zachowanie, natychmiast skontaktował się z policjantami z Garwolina, a później ruszył w pościg za uciekającym podejrzanym, zatrzymując go i przekazując mundurowym z Pilawy. Policjant swoją postawą pokazał, że nawet w czasie wolnym, w drodze do służby, trzeba być gotowym do działania. Tymczasem podejrzanemu grozi kara 5 lat więzienia.

Zawód policjanta i złożone na początku służby ślubowanie zobowiązuje. „Chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny” to ważny zapis policyjnej roty, który odnosi się do reakcji na wszelkie zachowania naruszające ustalone normy prawne. W służbie, jak i w czasie wolnym, prawdziwy policjant jest w ciągłej gotowości, gotów reagować i poodejmować interwencje.

Tak właśnie zachował się jeden z otwockich policjantów z wydziału prewencji. Jadąc na służbę był świadkiem łamania prawa i podjął interwencję, w wyniku której zatrzymał podejrzanego o uszkodzenia, zapobiegając tym samym dalszym dewastacjom.

Tego dnia miał rozpocząć popołudniową zmianę w zespole wywiadowczo-interwencyjnym. Jadąc drogą krajową nr 17, w Puznówce w gminie Pilawa, w powiecie garwolińskim, zauważył jak młody mężczyzna uderza metalową rurką w ekrany akustyczne, deformując je i niszcząc.

Policjant bezzwłocznie skontaktował się z dyżurnym komendy w Garwolinie, podając dokładnie miejsce, gdzie dochodzi do dewastacji. Następnie ruszył w pościg za podejrzanym, ostatecznie obezwładniając go i zatrzymując.

Przybyli na miejsce policjanci z posterunku w Pilawie przejęli podejrzanego. Okazało się, że był to 22-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego. Był nietrzeźwy i miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

W wyniku kolejnych czynności ustalono straty, na jakie naraził Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość zniszczeń wyniosła ponad 30 tysięcy złotych. 22-latek odpowie za to przed sądem, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Otwocki policjant wykazał się wspaniałą postawą. Dał wzorowy przykład na to, że nawet w czasie wolnym, jadąc na służbę, potrafi skutecznie reagować. Jesteśmy dumni, że taki funkcjonariusz służy w naszych szeregach.


KPP/OWOCK nadkom. Daniel Niezdropa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.