Padła ofiarą internetowego oszustwa

Dodane 11 stycznia 2022, 20:07

Na sygnale
Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Mimo wielu dostępnych informacji na temat działania sprawców oszustw, w dalszym ciągu ktoś staje się ich ofiarą. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, dlaczego tak wielu z nas bez zastanowienia wykonuje polecenia nieznanych nam osób i dlaczego zgadza się na działanie według ich zasad. Pamiętaj, klikając w linki niewiadomego pochodzenia, możesz umożliwić dostęp do własnego konta i stracić pieniądze. Nie bądź łatwym celem - bądź czujny.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiła się kobieta, pokrzywdzona przez internetowego oszusta. Na jednym z portali ogłoszeniowych zamieściła ona ogłoszenie o sprzedaży ubranek dziecięcych. Na ofertę odpowiedziało dwóch potencjalnych kupujących, którzy skontaktowali się z pokrzywdzoną za pośrednictwem internetowego komunikatora. Oszuści przesłali kobiecie link, który rzekomo miał służyć do wydrukowania etykiety dla przesyłki kurierskiej oraz otrzymania wpłaty za towar. Po kliknięciu w link pokrzywdzona wpisała dane do logowania do banku na stronie internetowej łudząco podobnej do oryginalnej. Po chwili otrzymała wiadomość o próbie wypłacenia pieniędzy, a w rozmowie z konsultantem biura obsługi klienta banku dowiedziała się, że z jej konta zostały wypłacone pieniądze w łącznej kwocie kilku tysięcy złotych.

O oszustwach, których ofiarami stają się osoby wystawiające przedmiot do sprzedaży, pisaliśmy wielokrotnie. Niestety mimo to w dalszym ciągu sprawcom udaje się osiągnąć cel i docierają do osób, których okradają. Te okoliczności powinny wzbudzić naszą czujność:

 • szybka odpowiedź przesłana poprzez komunikator na złożoną przez Ciebie ofertę sprzedaży;  
 • sposób dostarczenia przesyłki sugerowany przez kupującego, a także namowa do skorzystania z proponowanej formy;
 • pomoc oferowana w przeprowadzeniu transakcji;
 • propozycja kupującego zorganizowania i pokrycia kosztów dostawy;
 • przesłany przez kupującego link z informacją, że klikając w niego pojawi się możliwość odebrania od kupującego pieniędzy za wystawiony towar;
 • otrzymywanie ponaglających pytań, dotyczących wykonanych czynności bądź odbioru pieniędzy.

Podczas sprzedaży przez Internet unikaj:

 • przyznawania się kupującemu do braku wiedzy na temat sposobów, w jakich może odbyć się transakcja na danym portalu aukcyjnym;
 • braku ostrożności;
 • korzystania z formy płatności, sugerowanej przez nieznajomego i wykonywanie jego poleceń;
 • korzystania z linków nieznanego pochodzenia, które przekierowują na fałszywą stronę, na której musimy zalogować się do banku i podać kod weryfikacyjny.
  Wykonując wszystkie te czynności umożliwiasz dostęp do konta i wypłacenie z niego pieniędzy.

Pamiętaj, zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

 

mł. asp. Małgorzata Pychner

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.