Łosie spotykamy nie tylko na drogach, dziś odwiedziły Garwolin

Dodane 13 kwietnia 2021, 09:27

Garwolin




Zdjęcie poglądowe Coraz częściej można spotkać łosie na terenie naszego powiatu. Dziś dwa łosie pojawiły się na ulicy Staszica w Garwolinie.

Coraz większa populacja łosia powoduje, że wyrządza coraz większe szkody w uprawach leśnych oraz kolizje drogowe. Łosie można często zaobserwować na drogach serwisowych wzdłuż S17. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność poruszając się przez kompleksy leśne. Dziś dwa młode łosie spacerowały po ulicy Staszica w Garwolinie. 

Łoś jest formalnie zwierzęciem łownym, ale nie wolno na niego polować na podstawie obowiązującego od 2001 r. moratorium dla ochrony populacji łosia. W związku z zakazem na odstrzał jego liczebność stale rośnie i powoduje coraz większe szkody.

Film 13.04.2021 r. autor nagrania Pan Jerzy.

Łosie coraz częściej pojawiają się blisko nas

Znaczny spadek liczebności łosi w Polsce po raz pierwszy wystąpił w czasie wojny, kiedy to pozostała licząca ledwie kilkanaście osobników populacja nad Biebrzą. Po raz drugi liczba łosi drastycznie spadła pod koniec lat 60. W latach 90 zorientowano się, że populacja tego największego z jeleniowatych wymaga aktywniejszej ochrony. Więcej uwagi poświecono wtedy ochronie ich naturalnych stanowisk i zdecydowano się na wstrzymanie polowań.

Od początku obecnego wieku populacja łosi w kraju wykazywała nieprzerwany trend wzrostowy. Znacząco powiększył się także areał ich występowania.

Łoś jest zwierzęciem, które okresowo migruje. Związane jest to ze zmianą pożywienia. Latem przebywa na bagnach i preferuje roślinność zielną, a jesienią i zimą zmienia dietę i żywi się igliwiem sosnowym. Łosie jedzą masę roślin przeróżnych gatunków, ale chyba najbardziej uwielbiają pędy oraz korę drzew i krzewów. Wiosną i latem przemierzają bagna i lasy w ich poszukiwaniu.

Znakomicie radzą sobie w wodzie i bez trudu mogą przepłynąć kilkanaście kilometrów. Potrafią też nurkować do głębokości 5 m.

Co zrobić, gdy spotkamy łosia?

Gdy spotkamy łosia, powinniśmy mu pokazać, że jesteśmy w pobliżu, bez żadnych gwałtownych ruchów, krzyczenia i machania rękami. Niech spokojnie się oddali. Łosie wędrując, wchodzą nawet do centrów miast. Nie gońmy ich, co najwyżej obserwujmy z odpowiedniego dystansu. Nigdy nie zbliżamy się do łosich „maluchów”. Na pewno w pobliżu jest gdzieś ich matka, a ta potrafi bronić swoich dzieci.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi

 

Komentarze (4)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
bedok
  (13 kwietnia 2021, 11:02)
Ekodyktatura powoduje że tych szkodników będzie coraz więcej a jak ktoś zdrowo myślący zabije takiego zwierza to potem ma duże problemy .
Pan Jan
  (13 kwietnia 2021, 19:26)
W sejmie jest ich też dużo a nie zaraz , tam są jelenie...
1404
  (14 kwietnia 2021, 10:24)
A może zamiast traktować łosie jak intruzów zadbać o infrastrukturę drogową w taki sposób, żeby one sobie żyły spokojnie i ludzie również?
Gość
  (7 czerwca 2021, 20:55)
Nic dziwnego że wchodzą na 17 kę powinny być przejścia pod ulica co paręset metrów a nie te buble budowlane nad ulicą co kilkadziesiąt kilometrów. Budimex zapomniał postawić znaków w lesie (dla łosi) którędy do przejścia. Wogule te przejścia zaprojektował jakiś łoś.