Koniec obserwacji 15-letniego Aleksandra, który zabił siostrę

Dodane 25 lutego 2021, 13:30

Miasto Garwolin
Zdjęcie poglądowe Codziennie, raz w tygodniu a może raz w roku… przejeżdżamy al. Legionów obok Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie. Jedni z ciekawością spoglądają na usytuowane w mieście kilkumetrowe mury, wyglądające jak ogrodzenie więzienia i zastanawiają się co się za nimi kryje, inni przywykli do tego widoku i nie zwracają już na niego większej uwagi.

Dostać się do azylu otoczonego kolosalnym ogrodzeniem, nie jest łatwo. Wstęp na teren mają tylko nieliczni, jednak każdy, kto się tam dostanie musi zostać dokładnie wylegitymowany.  KOPS naszpikowany kamerami i wszelkimi możliwymi zabezpieczeniami skrywa setki historii swoich pacjentów.

Sześć tygodni temu trafił tam Aleksander

Czyn chłopaka trzy miesiące temu wstrząsnął krajem. Do zabójstwa doszło 2 listopada wieczorem w Głowaczowej koło Dębicy. 15-letni Aleksander N. zadał swojej siostrze kilkanaście ciosów drewnianą pałką i nożem w różne części ciała. Uderzał nożem na oślep. Bezpośrednio po tragedii zadzwonił po pogotowie ratunkowe. Mimo reanimacji 17-letnia dziewczyna zmarła.Nastolatek przyznał się do winy, a policjantom po zatrzymaniu powiedział, że słyszał głos, który kazał mu zabić starszą siostrę. Później odnaleziono jego notatnik z którego wynikało, że planował kolejne zabójstwa. Chłopiec usłyszał zarzut zabójstwa. Z racji wieku został przesłuchany jako nieletni sprawca czynu karalnego.

Po przeprowadzeniu jednorazowego badania biegli Sądu Rejonowego w Rzeszowie uznali, że do uzyskania pełnego rozpoznania stanu psychicznego chłopca w chwili czynu i wydania opinii w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie obserwacji Aleksandra w warunkach szpitalnych. Trafił na 6-tygodniową obserwację psychiatryczną do Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie. Tam obserwowało go dwóch biegłych psychiatrów. Dziś, 25 lutego skończy się czas psychiatrów, którzy mieli odpowiedzieć m.in. na pytanie czy stopień rozwoju Aleksandra pozwala na to, że może on odpowiadać za swój czyn jak osoba dorosła. Opinia ma też dotyczyć poczytalności chłopca, a także odpowiedzieć na pytanie, czy jest chory psychicznie.

Tu mają szansę

Do Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie trafiają młodzi ludzie z całego kraju. W szpitalu nie może przebywać młodzież powyżej 18 roku życia. Jednak już kilkunastolatkowie kradną, niszczą, grożą, gwałcą a nawet chcą zabić. I to właśnie z myślą o takich agresywnych dzieciach powstał ośrodek. Tylko tu, mają szansę nauczyć się żyć w społeczeństwie.

Komentarze (3)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Gość
  (1 marca 2021, 09:26)
Gdzie autor widział te kilkumetrowe mury? :D Bo na pewno nie z ulicy.
Trool
  (1 marca 2021, 14:06)
No właśnie z tymi murami też się od dłuższego czasu zastanawiam gdzież one są?
Add
  (1 marca 2021, 15:02)
Przywrocic kare smierci !!