Gang przemytników przed sądem, łącznie 31 osób

Dodane 11 października 2017, 18:08

Na sygnale
Nadbużański OSG Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się przemycaniem wyrobów akcyzowych. Towar trafią m.in. do Garwolina.

Zakończyło się postępowanie prowadzone przez Placówkę SG w Hrebennem i Prokuraturę Okręgową w Zamościu, dotyczące przemytu papierosów i alkoholu z Ukrainy do Polski. Akt oskarżenia w tej sprawie został przesłany 5 października do Sądu Okręgowego w Zamościu. Objął łącznie 31 osób narodowości ukraińskiej i polskiej.

Przedmiotem postępowania była działalność zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się przemytem wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski. Grupą kierowało trzech mężczyzn narodowości ukraińskiejIgor V. lat 42, Viktor K. lat 34 oraz Ihor R. lat 47. Kolejnych 21 osób to członkowie grupy narodowości zarówno ukraińskiej jak i polskiej, w wieku od 22 do 73 lat. Podejrzanym przypisano kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i udział w tej grupie.

Ponadto, wszystkim 24 członkom grupy zarzucono, że w okresie od sierpnia 2016 r. do marca 2017 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nabywali, przechowywali i przewozili dalej wyroby bez polskich znaków skarbowych akcyzy w postaci nie mniej niż 5,7 litra alkoholu o stężeniu 40% oraz nie mniej niż 250 801 paczek papierosów. Działaniem takim doprowadzili Skarb Państwa do uszczuplenia podatków w postaci: cła w wysokości 242 784 zł oraz akcyzy w wysokości 4 250 713 zł, co stanowi wielką wartość. W tym zakresie zarzuty oparto o treść art. 65 § 1 kks i art. 91 § 3 kks. Członkowie grupy nabywali wyroby akcyzowe od detalicznych przemytników w okolicach miejscowości Hrebenne i Tomaszów Lubelski, a następnie pakowali go i przewozili dużymi partiami w głąb kraju, do ustalonych odbiorców. Transport organizowany był po wcześniejszym sprawdzeniu trasy przejazdu i z wykorzystaniem tzw. „pilota”, czyli osoby, która poprzedzała transportujących informując ich w razie potrzeby o patrolach służb mundurowych. W ten sposób kurierzy grupy rozwozili papierosy i alkohol m.in. do Warszawy, Garwolina, Żyrardowa, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa i innych miejscowości. Część towaru trafiała także do Republiki Czeskiej.

Pozostałym 7 osobom narodowości ukraińskiej, w wieku od 25 do 52 lat, prokurator zarzucił popełnienie incydentalnych przestępstw karnoskarbowych. Osoby te wykazywały powiązania z grupą przestępczą, ale do niej nie należały. Objęte zostały całościowo aktem oskarżenia.

Wobec sześciu podejrzanych stosowane są nadal środki izolacyjne w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec kolejnych siedmiu podejrzanych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru Policji. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych w łącznej kwocie 38 550 zł. Sześciu podejrzanych zdecydowało się dobrowolnie poddać się karze. Stosowne wnioski w tym przedmiocie zostały dołączone do aktu oskarżenia. Karze chcą się poddać wszyscy trzej kierownicy grupy oraz trzech członków grupy. Proponują dla siebie kary bezwzględnego pozbawienia wolności (od 7 miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy) oraz wysokie grzywny ( do 15 tys. zł) połączone z przepadkiem zabezpieczonych papierosów bez znaków akcyzy.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10, za udział w takiej grupie – karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Za przestępstwa akcyzowe związane z uszczupleniem należności podatkowych kodeks karny skarbowy przewiduje karę grzywny do 720 stawek dziennych oraz karę pozbawienia wolności do lat 3.

Straż Graniczna/Ewelina Szczepańska/Prokuratura Okręgowa w Zamościu

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.