Czym jest paschał? Kiedy go się pali?

Dodane 24 lipca 2022, 21:02
Akcesoria liturgiczne wykorzystywane podczas uroczystości o charakterze adoracyjnym zapewne części z was są doskonale znane. Paschały, bo to właśnie je weźmiemy pod uwagę w dzisiejszym artykule, nie są jednak zwyczajnym utensylium. Te duże świece z żółtego wosku niosą ze sobą szczególną symbolikę. Są ucieleśnieniem Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, a co za tym idzie, nie bez znaczenia pozostaje moment ich zapalenia. Czym jest paschał? Kiedy palimy paschały i w jakim momencie mszy świętej są gaszone po raz ostatni? Zobaczcie!

Czym są paschały?

Utensylia religijne są niezbędne do wykonywania konkretnych czynności w kościele podczas uroczystego nabożeństwa. Nie inaczej to wygląda, jeśli przyjrzymy się bliżej wspomnianym dotąd paschałom. Choć są one często mylone ze zwykłymi świecami, warto wspomnieć, że paschały uchodzą obecnie za jedne z najważniejszych utensyliów w Kościele katolickim. Symbolizują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a przy tym są zapalane wyłącznie w kilku momentach roku liturgicznego. Paschałem nazwać zatem możemy żółtą świecę, na której wyryto krzyż oraz pięć otworów. To właśnie w nich umieszczane zostają ziarenka kadzidła, będące jednocześnie uosobieniem ran Chrystusa.

Tradycyjny paschał to niewątpliwie pięknie zdobiona świeca, obok której nie można przejść obojętnie. Zapewne zauważycie na niej dwa szczególne oznaczenia, jakimi są Alfa i Omega. Pierwsza oraz ostatnia litera greckiego alfabetu oznaczają Boga, którego istnieniu zaprzeczyć nie można, a także mówią o czasie i wieczności, które przynależą do Jezusa Chrystusa.

Na paschale można również znaleźć oznaczenie danego roku liturgicznego, co oznacza, że ta wyjątkowa świeca musi zostać wymieniona każdego roku. Niestety zdarza się, że coraz częściej wykorzystywane są świece bez wkładu olejowego, co jest natomiast sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego. Prawdziwy paschał musi płonąć żywym ogniem i być wykonany z wosku pszczelego. Zobacz paschały w sklepie holyart.pl.

Kiedy palimy paschały?

Paschał to wyjątkowa świeca, a to za sprawą jej rozmiaru oraz głębokiej symboliki, jaka za nią idzie. Czy wiecie kiedy zapalamy paschały w kościele? Otóż nie jest to tak oczywiste! Wbrew powszechnemu przekonaniu paschały są zapalane wyłącznie w kilku szczególnych z punktu widzenia chrześcijan momentach. Świeca ta musi zostać poświęcona przez duchownego w dzień Liturgii Nocy Paschalnej. Po raz pierwszy odpalamy ją natomiast w trakcie świąt wielkanocnych. Najczęściej duchowny ustawia ją w prezbiterium tudzież obok ambony, by zgromadzeni w kościele wierni mogli nie tylko z bliska ujrzeć żywy ogień, ale również oddać się indywidualnym rozważaniom. Paschały będące symbolem Chrystusa i Męki Pańskiej pełnią bowiem szczególną rolę. Towarzyszące ich odpalaniu orędzie paschalne ma natomiast przypominać o życiu wiecznym i wychwalać Jezusa.

Niewiele osób jednak wie, że paschały palimy nie tylko w Wigilię Paschalną. Otóż często są one wykorzystywane podczas uroczystości, jakimi są pogrzeb oraz chrzest święty.

Do kiedy pali się paschał?

Pięknie zdobiona świeca znana chrześcijanom bliżej jako paschał musi przecież kiedyś zgasnąć. Kiedy tak naprawdę ma to miejsce? W okresie wielkanocnym żółte świece woskowe z oznaczeniem Alfa i Omega są gaszone, jeszcze zanim wierni przyjmą komunię świętą. Wówczas paschał zanoszony jest do zakrystii, gdzie pozostanie aż do następnego nabożeństwa. Ten szczególny moment w życiu wiernych pozwala celebrować miłość, jaką niegdyś obdarzył nas Jezus Chrystus i przygotować się do życia wiecznego. Paschały zostaną ponownie zapalone w trakcie mszy, by przypomnieć o symbolice, która za nimi stoi. Ostatnim dniem ich palenia jest Zesłanie Ducha Świętego.

Światło unoszące się ze świecy oznacza początek i koniec. Duchowny powinien zatem wcześniej poświęcić ogień i dopiero później odpalić paschał, dzięki czemu będzie można mówić o sformalizowaniu obrządku chrześcijańskiego, który od zarania dziejów gości w naszej tradycji i nie zapowiada się, aby miało to ulec przeobrażeniom.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.