Adwokat z urzędu - jak uzyskać taką pomoc?

Dodane 22 stycznia 2024, 08:55
Prawdopodobnie kojarzysz z filmów lub seriali kryminalnych instytucję adwokata z urzędu... Polskie prawo również przewiduje taką sytuację. Stosowne regulacje znajdują się w art. 117 - 124 Kodeksu postępowania cywilnego, w których czytamy, że sąd wyznacza tzw. pełnomocnika z urzędu na pisemny lub ustny wniosek strony. Jak dokładnie wygląda taka procedura? Ile się czeka na przyznanie adwokata z urzędu? Wyjaśniamy.

1. Kto może ubiegać się o przyznanie pełnomocnika z urzędu?

2. Jak wygląda wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

3. Ile się czeka na przyznanie adwokata z urzędu?

Ustanowienie pełnomocnika z urzędu oznacza, że nie trzeba płacić honorarium adwokata lub radcy prawnego, gdyż obowiązek ten przejmuje albo Skarb Państwa po zakończeniu sprawy, albo pełnomocnik procesowy strony. Więcej informacji na temat prawniczych zagadnień znajdziesz na stronie: https://kancelaria-szeffner.pl/.

Kto może ubiegać się o przyznanie pełnomocnika z urzędu?

O przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu może starać się każdy, jednak nie oznacza to, że w każdym przypadku taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

W przypadku osób fizycznych kluczowe jest złożenie oświadczenia, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Osoby prawne muszą natomiast wykazać, że nie stać ich na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca rozpatrywania sprawy. Osoba fizyczna może złożyć wniosek sądowi właściwemu dla swojego miejsca zamieszkania.

Jak wygląda wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

Co powinno znaleźć się we wniosku? Warto wiedzieć, że sąd uwzględni wniosek tylko wówczas, gdy uzna, że udział adwokata lub radcy prawnego jest w danej sprawie potrzebny, a sytuacja wnioskodawcy nie pozwala mu zatrudnić pełnomocnika. Należy więc wykazać w dokumencie nie tylko trudną sytuację majątkową, ale również konieczność rzeczywistego wsparcia profesjonalisty, na przykład z uwagi na stopień skomplikowania sprawy.

We wniosku powinny znaleźć się informacje takie jak:

  • dane wnioskodawcy i określenie przeciwnika procesowego;
  • oznaczenie sądu,
  • uzasadnienie wniosku,
  • podpis.

Do wniosku należy załączyć również formularz Oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania i wszelkie dokumenty, które będą mogły stanowić uzasadnienie wniosku.

Ile się czeka na przyznanie adwokata z urzędu?

Jeśli sąd rozpatrzy wniosek pozytywnie, sąd zwróci się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. To właśnie rada wyznacza adwokata lub radcę prawnego - odbywa się to niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.