Pierwsza wizyta u ginekologa

Dodane 8 marca 2023, 10:27




Pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Ma być źródłem wiedzy. Powinna nauczyć pacjentkę, że wizyty u ginekologa mają charakter profilaktyczny, zapobiegają chorobom nowotworowym. Na wizytę młoda pacjentka zgłasza się bez skierowania, wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Procesy zachodzące w organizmie nastolatki w dużym stopniu zależą od jej stylu życia i sposobu odżywiania.

Nieadekwatna wiedza, nieprawidłowe odżywianie, niedbanie o higienę może w przyszłości powodować:

  • zaburzenia płodności
  • zaburzenia sfer intymnych
  • zaburzenia seksualności młodej kobiety.

- Bardzo ważna jest profilaktyka, zdrowy tryb życia, właściwe żywienie, ruch i pozytywna energia – apeluje do młodych kobiet w materiale filmowym dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik; Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.

Przygotuj dziecko na pierwszą wizytę u ginekologa

  • Porozmawiaj z dzieckiem o pierwszej wizycie u ginekologa.
  • Wytłumacz dziecku jak będzie wyglądało badanie.
  • Rozmawiaj wcześniej o miesiączkowaniu i higienie.
  • Każdy gabinet ginekologiczny wyposażony jest w profesjonalny sprzęt i miejsce do przygotowania się na badanie – przebrania i higieny. Dla komfortu pacjentki w gabinetach są spódniczki ginekologiczne i kapcie.
  • Przełamcie wstyd i zakłopotanie. Wizyta u ginekologa upewni Cię, że Twoje dziecko jest zdrowe.

Szczepienia to też profilaktyka

  • W 99% za zachorowanie na raka szyjki macicy odpowiadają szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus przenoszony jest przez kontakt skórny, w tym seksualny -  pochwowy, analny lub oralny.
  • Szczepienie przeciw HPV rekomenduję się nie tylko dla dziewcząt, ale też dla chłopców. Mężczyźni mogą być nosicielami wirusa.
  • Najlepiej zaszczepić dziecko przed rozpoczęciem życia seksualnego – wtedy szczepionka jest najbardziej skuteczna.
  • Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało bezpłatne szczepienia dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat!
Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Pierwsza wizyta u ginekologa - MATERIAŁY EDUKACYJNE

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie m.in. o tym kiedy zabrać córkę na pierwszą wizytę do ginekologa oraz jak rozmawiać z dzieckiem o pierwszej wizycie mówi dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik; Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

NFZ

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.