Obiecywali, że jej zyski ciągle rosną a ona brała kolejne pożyczki

Dodane 10 października 2024, 13:27

Na sygnale




Zdjęcie poglądowe: pixabay.com

Tylko od początku tego tygodnia garwolińscy policjanci przyjęli zawiadomienia o  pięciu oszustwach.

Z jednego z nich wynikało, że z pokrzywdzoną skontaktowali się mężczyźni, podający się za pracowników firmy zajmującej się inwestowaniem na rynku kryptowalut. Skontaktowali się z nią po tym, jak zainteresowała się reklamą, dotyczącą możliwości pomnożenia swoich oszczędności w ten właśnie sposób. Nieświadoma zagrożenia kobieta dokonywała transakcji finansowych, w wyniku których pieniądze zasilały konta powiązane z numerami rachunków wskazywanych przez oszustów. Kobieta od sierpnia prowadziła rozmowy z kolejnymi „ekspertami” od kryptowalut. Rzekomi finansiści przez cały czas informowali kobietę o notowanych zyskach.

Niestety pokrzywdzona nie otrzymała oczekiwanych profitów. Straciła natomiast ponad 80 tysięcy złotych, w tym prawie połowę tej kwoty stanowiły zaciągnięte przez nią pożyczki.

 

Jak działają oszustwa kryptowalutowe?

Jednym z najpowszechniejszych oszustw związanych z kryptowalutami jest metoda, w której oszuści udają doradców finansowych specjalizujących się w tej dziedzinie i obiecują inwestorom wysokie zyski. Mogą oni nawet kontaktować się z osobami, które wcześniej korzystały z giełd kryptowalutowych, aby zyskać na wiarygodności. Ponadto, oszuści tworzą fałszywe strony internetowe giełd kryptowalutowych, które są niemal identyczne z oryginalnymi. Wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail w celu wyłudzenia danych inwestorów, znane jako phishing, jest również  popularną metodą wykorzystywaną przez oszustów. Ważne jest, aby być świadomym tych metod i zachować ostrożność przed udostępnieniem informacji osobowych lub finansowych.

Zawsze należy sprawdzać adresy stron internetowych, weryfikować tożsamość osób kontaktujących się z nami w celu inwestycji, nie udostępniać klucza prywatnego swojego konta kryptowalutowego osobom trzecim. Inwestowanie w kryptowaluty to obecnie popularna forma alokacji kapitału, która niestety niesie ze sobą ryzyko oszustw. Warto weryfikować wiarygodność źródeł, sprawdzać adresy stron internetowych oraz unikać podawania danych osobowych i finansowych osobom trzecim. Ochrona w sieci jest również niezwykle istotna - należy unikać podejrzanych stron internetowych, sprawdzać adresy i przechowywać klucze prywatne w bezpiecznym miejscu. Warto korzystać z materiałów informacyjnych udostępnianych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) oraz inne wiarygodne źródła.

podkom. Małgorzata Pychner

Komentarze (3)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Nicola Kargul
  (10 października 2024, 18:03)
wyborców PiS łatwo się oszukuje
Gość
  (13 października 2024, 14:31)
Zacięłas się?
Nicola Kargul
  (15 października 2024, 19:06)
nie bardziej niż wg niezmiennie głosujący na PiS