Kim jest tester oprogramowania oraz jak nim zostać?

Dodane 31 lipca 2024, 13:22




Osoby, które chcą związać swoją karierę zawodową z branżą IT, mogą rozważyć zostanie testerem oprogramowania. Branża techniki informatycznej jest jedną z najlepiej opłacanych w naszym kraju. Przeglądając serwis z ogłoszeniami, można się dowiedzieć, że ofert pracy dla osób na tym stanowisku nie brakuje. Każdy firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania, dział developerski, czy IT Consulting, potrzebuje specjalisty z tego zakresu. Jak nim zostać i jakie umiejętności są wymagane w tym zawodzie?

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Jak nazwa wskazuje, tester oprogramowania zajmuje się testowaniem oprogramowania i systemu, odpowiada za ich prawidłowe działanie. Jego zajęcia skupiają się na sprawdzaniu poprawności działania stron internetowych, programów i aplikacji zarówno na komputerach, laptopach, czy urządzeniach mobilnych, jak i np. w pralkach automatycznych, czy inteligentnych sprzętach domowych, które również są zaprogramowane.

Osoby na tym stanowisku dysponują specjalnymi umiejętnościami, które pozwalają im wykonywać testy automatyczne, rzadziej manualne przy sprawdzaniu funkcjonalności aplikacji, jej integrację z innymi systemami oraz zgodność z wymaganiami. Testowanie może obejmować różne rodzaje prób, takie jak testy funkcjonalne, wydajnościowe czy bezpieczeństwa. Do obowiązków testerów należy zadbanie o to, by użytkownicy, uniknęli usterek i ataków hakerskich. W każdej firmie zakres zadań może być różny, dotyczyć pracy nad całością lub częścią kodu. Wszelkie działania pracowników tego obszaru muszą być odpowiednio raportowane, współpracują oni z programistami, których są tzw. prawą ręką.

Jak zostać testerem?

Osoby, które zastanawiają się, jak zostać testerem oprogramowania, muszą wiedzieć, że w tym zawodzie najistotniejsze są umiejętności i chęć do ciągłego rozwoju, aby nadążyć za nowymi technologiami i trendami. Żeby rekrutować się na stanowisko juniorskie, trzeba mieć determinację i zdobyć niezbędną wiedzę, w czym mogą być przydatne kursy i szkolenia online. W sieci jest pod dostatkiem pomocy, które umożliwiają zgłębienie informacji z tej dziedziny.

Oczywiście wykształcenie kierunkowe zawsze jest atutem. Osoby, które chcą się rozwijać w tym zawodzie, powinny rozważyć uzyskanie takich certyfikatów, jak ISTQB – International Software Testing Qualifications Board, który składa się z części podstawowej i zaawansowanej i jest podstawowym dokumentem poświadczającym umiejętności w tym obszarze zawodowym. Dostarcza wiedzy na temat najlepszych praktyk w testowaniu oprogramowania. Respektowany jest na całym świecie. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać posiadania tego typu dyplomu.

Również wzbogacanie CV o praktyki, staże, czy projekty freelancerskie, ma znaczenie. Zdobywanie doświadczenia i możliwość nabycia praktycznych umiejętności jest niezwykle cenne w tej pracy.

Gdzie szukać pracy jako tester oprogramowania?

Osoby, które szukają pracy na stanowisku testera oprogramowania, mogą skorzystać z portalu GoWork, który umożliwia dotarcie do pracodawców z różnych części Polski. Co ciekawe, w serwisie dostępne są również opinie obecnych i byłych pracowników https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-it-dzialalnosc-zwiazana-z-oprogramowaniem;kat na temat pracodawców i warunków panujących w danych firmach. Warto przed rekrutacją zapoznać się z tymi informacjami, by lepiej zrozumieć kulturę organizacyjną firmy, oczekiwania wobec pracowników oraz potencjalne wyzwania związane z pracą w danym miejscu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.