AkzoNobel inwestuje w nowoczesną elektrownię fotowoltaiczną

Dodane 30 października 2024, 17:37

Pilawa




Materiały prasowe Po serii dużych inwestycji, m.in. automatyzacji procesu rozlewu w dziale produkcji farb rozpuszczalnikowych i automatyzacji dozowania surowców, przyszedł czas na oddanie kolejnej. Firma AkzoNobel, realizując globalną misję zrównoważonego rozwoju oraz wychodząc naprzeciw lokalnym wyzwaniom na rynku energetycznym, zbudowała przy fabryce w Pilawie swoją największą w Europie nowoczesną elektrownię fotowoltaiczną. Teren, na którym stanęło 3551 paneli, ma blisko 3 hektary. W efekcie elektrownia AkzoNobel o mocy 1,9 MWp pokryje 24% całkowitej energii zużywanej przez zakład produkcyjny, a firma zredukuje dzięki temu ślad węglowy.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej w fabryce AkzoNobel rozpoczęła się od wykonania niezbędnej dokumentacji oraz bardzo długiego i skomplikowanego procesu uzyskania wymaganych prawnie pozwoleń. W ostatnich dwóch latach odbywały się prace budowlane, tj. montaż konstrukcji wsporczych, paneli i inwerterów oraz testy i prace rozruchowe całej instalacji.

 Jako firma polska działająca w strukturach międzynarodowych i na rynkach globalnych, mamy jasno sprecyzowaną misję - do 2030 roku planujemy zmniejszyć o połowę emisję dwutlenku węgla. Stawiając na rozwiązania proekologiczne, łączymy troskę o środowisko naturalne z realizacją celów biznesowych. Bieżąca sytuacja na rynku energii elektrycznej potwierdza słuszność podjętych decyzji. Oddanie do użytku własnej elektrowni fotowoltaicznej AkzoNobel umocni wizerunek naszej fabryki jako jednej z najbardziej nowoczesnych zakładów w naszym przemyśle na świecie – wyjaśnia Janusz Karwowski, Manufacturing Director Decorative Paints East Europe North w AkzoNobel.

 Od stycznia 2022 r. firma działa w Europie w 100% w oparciu o energię odnawialną, a ponad 30 lokalizacji na całym świecie korzysta obecnie z paneli słonecznych jako dodatkowego źródła energii — dodaje Wijnand Bruinsma, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w AkzoNobel. Jesteśmy w trakcie znacznego zwiększania tej liczby w ramach globalnego programu, a Pilawa to kolejny udany krok we właściwym kierunku.

Szczególne miejsce w zielonej strategii AkzoNobel zajmuje kwestia efektywności energetycznej i ambitny plan przejścia w 100% na odnawialną energię elektryczną we wszystkich oddziałach na świecie. Tym samym firma w znaczący sposób przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 o 50% do 2030 roku. Dotyczy to zarówno działalności własnej producenta, jak i partnerów, dostawców oraz odbiorców. Warto podkreślić, że AkzoNobel jest pierwszą firmą produkującą farby i powłoki, która wyznaczyła mierzalne oraz oparte na nauce cele zrównoważonego rozwoju w zakresie czynnej redukcji emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw. Energetyczne ambicje firmy – poza już wymienionymi parametrami – zakładają także osiągnięcie neutralności węglowej do 2050.

 

 Informacja prasowa

 

 

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.