Żołnierze znowu przeczesywali lasy

Dodane 7 grudnia 2019, 17:13

Łaskarzew, Wojsko, WOT
Zdjęcie: redakcja We współpracy z garwolińskim nadleśnictwem żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu przeszukali 500 hektarów lasów na terenie gminy Łaskarzew.

5 grudnia po raz kolejny żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli udział w poszukiwaniach padłych dzików na terenach zagrożonych Afrykańskim Pomorem Świń. Mimo przeczesania 500 hektarów lasów, nie znaleziono żadnego nieżywego zwierzęcia. W akcji wzięło udział 24 żołnierze oraz kilka osób z Nadleśnictwa w Garwolinie. 

Największą stratę na terenie powiatu garwolińskiego związaną z ASF stwierdzono w gospodarstwie na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 3 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń, położonym w gminie Łaskarzew. Cała trzoda została ubita. Było to 12 ognisko w 2019 r. odnotowane na terytorium Polski.

Cały powiat garwoliński znajduje się w obszarze zagrożenia, bądź w obszarze objętym ograniczeniami. W dniach 21-27 października 2019 r. przypadki ASF potwierdzono w dwóch gminach na terenie powiatu garwolińskiego: dwa przypadki w gminie Sobolewie oraz jeden w gminie Garwolin.

7 lipca żołnierze 61 blp w Grójcu przeszukiwali lasy w gminie Sobolew: Żołnierze w powiecie garwolińskim

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  1. Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  2. powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  3. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (dane teledresowe powiatowych lekarzy weterynarii dostępne sa tutaj) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
  4. Należy pamiętać, że osoba, która:
    • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczjące ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
    • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.