Żołnierze w powiecie garwolińskim

Dodane 7 listopada 2019, 21:44

Sobolew
Zdjęcie: redakcja Dziś prawie trzydziestu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej zjawiło się w gminie Sobolew, gdzie w asyście leśników oraz pracowników weterynarii przeczesywało lasy w celu wykluczenia kolejnych przypadków ASF na tym terenie.

W dniach 21-27 października 2019 r. przypadki ASF potwierdzono w dwóch gminach na terenie powiatu garwolińskiego: dwa przypadki w gminie Sobolewie oraz jeden w gminie Garwolin.

7 listopada 27 żołnierz z 61 bataliony lekkiej piechoty w Grójcu pomagało poczesywać lasy w gminie Sobolew w poszukiwaniu padłych dzików. Choć udało się skontrolować ponad 200 hektarów kompleksów leśnych mundurowi nie natrafili na żadne padłe zwierzę. 

Terytorialsi nie po raz pierwszy wspierali garwolińskich leśników i pracowników weterynarii. Podobna akcja odbyła się w tym roku m.in. w Uninie.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  1. Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  2. powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  3. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (dane teledresowe powiatowych lekarzy weterynarii dostępne sa tutaj) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
  4. Należy pamiętać, że osoba, która:
    • miała kontak z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczjące ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
    • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.