Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT złożyli przysięgę w Wędrzynie

Dodane 14 lipca 2020, 09:24

Wojsko, WOT
Zdjęcie: DWOT Dziś 82 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (Lubuskie) i była zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia podstawowego. Była to pierwsza przysięga mazowieckiej brygady zorganizowana tak daleko od miejsca jej stacjonowania.

To 14 przysięga terytorialsów z południowego Mazowsza. Obecnie nasza brygada liczy ponad 1300 żołnierzy, w tym 260 zawodowych. Dzisiaj liczba ta powiększa się o 102 osoby. Bo oprócz szkolenia podstawowego odbyło się wyrównawcze, w którym wzięło udział 20 osób.

Ze względu na reżim sanitarny przysięga odbyła się bez zaproszonych gości, prawie 400 kilometrów od miejsca w którym nowi terytorialsi rozpoczęli swoją wojskową drogę. Była ostatnim, ale bardzo ważnym etapem pobytu terytrialsów z Mazowsza na poligonie w Wędrzynie.

- Orkiestra, defilada, oklaski, życzenia otrzymywane od najbliższych - tak miała wyglądać kolejna przysięga żołnierzy naszej brygady. Niestety, zagrożenie epidemiologiczne uniemożliwiło przeprowadzenie uroczyste przysięgi wojskowej - powiedział płk Przemysław Owczarek, dodając: - Jako dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego patrzę na was z dumą, że w tak szczególnym czasie podjęliście decyzję o wstąpieniu w szeregi naszej brygady.

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że w marcu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na kryzysowy. Zawieszono wszystkie szkolenia dla żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Odmrożenie aktywności w polu nastąpiło z początkiem czerwca, a 29 dni później rozpoczęło się pierwsze w czasach pandemii szkolenie nowych żołnierzy 6 mazowieckiej brygady.

- Przeszliśmy razem tak wiele. Każdy z nas dźwigał ten sam ciężar i choć czasami nie było lekko, razem dotrwaliśmy do końca szkolenia. Nie zabrakło pomocy, słów otuchy i wspólnego uśmiechu. Staliśmy się rodziną, grupą przyjaciół, która rozumie się bez słów - powiedziała podczas uroczystości szer. Marlena Blicharz.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w styczniu 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. W ramach WOT żołnierze – ochotnicy pełnią nowy rodzaj służby – tzw. terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć dotychczasową aktywność ze służbą wojskową. WOT liczy obecnie 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.