Zbadali mleko z Garwolina, wypadło najsłabiej

Dodane 6 marca 2017, 18:21
Zdjęcie poglądowe: internet Polski Instytut Badań Jakości opublikował wyniki badań „Mleko Świeże – test sensoryczny”. Przebadano produkty ośmiu najpopularniejszych dostawców mleka 3,2 proc. w kraju, w tym nabiał OSM Garwolin.

Oprócz tradycyjnie dostępnych na półkach sklepowych mleka UHT i mleka pasteryzowanego coraz większą popularnością cieszy się mleko ESL (Extended Shelf Life), czyli tzw. „świeże”. Mleko ESL dzięki nowoczesnemu procesowi produkcyjnemu pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych oraz uzyskanie lepszych walorów smakowych. Wadą takiego produktu jest jego krótki termin przydatności do spożycia (kilkanaście dni). Mleka ESL mają aktualnie w swojej ofercie wiele mleczarni oraz niektóre z sieci dyskontów i supermarketów pod markami własnymi.

Polski Instytut Badań Jakości we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego postanowił sprawdzić, które z obecnych na rynku mlek ESL smakują najlepiej. W lutym 2017 przeprowadziliśmy test oceny sensorycznej ośmiu popularnych marek na tym rynku. Który z produktów oferuje najlepszą smakowitość?

W ramach testu zostały ocenione tylko warianty 3,2% zawartości tłuszczu. W badaniu zostały uwzględnione następujące produkty:

Ale Mleko! 3,2% (OSM Radomsko)
Mleko Garwolińskie 3,2% (OSM Garwolin)
Mleko Łaciate Świeże 3,2% (Mlekpol)
Mleko Świeże 3,2% (Z Wiejskiego Dworku)
Mleko Świeże Mikrofiltrowane 3,2% (Auchan)
Mleko Wiejskie 3,2% (OSM Piątnica)
Świeże Zimne Mleko 3,2% (Robico)
Pilos Mleko Świeże 3,2% (Lidl)
Badanie zostało przeprowadzone metodą QDA (Ilościowa Ocena Sensoryczna). W jego trakcie oceniono wygląd, zapach i smak każdego z produktów. Test odbył się w laboratorium analizy sensorycznej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowiek i Konsumpcji SGGW.

W pierwszym etapie badania grono specjalistów wytypowało 14 atrybutów za pomocą których można ocenić smak, zapach i wygląd mleka. Następnie 10 wykwalifikowanych testerów smaku próbowało każdego produktu w losowej kolejności oraz oceniało go za pomocą wybranych atrybutów. Do oceny użyto 11 punktowej skali, gdzie 0 oznaczało małą wartość danego atrybutu, a 10 najwyższą. Przykładowo w ocenie atrybutu słodkiego w smaku 0 oznaczało bardzo małą słodkość produktu, 10 oznaczało, że próbka była bardzo słodka.

Wyniki testu (ocena końcowa wyrażana jest w skali 10 stopniowej):

1. Mleko Łaciate Świeże 7,17 
2. Mleko Wiejskie 7,09 
3. Mleko Świeże Pilos 7,07 
4. Mleko Świeże Z Wiejskiego Dworku 6,92
5. Ale Mleko! 6,92 
6. Świeże Zimne Mleko 6,29 
7. Mleko Świeże Mikrofiltrowane Auchan 5,86
8. Mleko Garwolińskie 5,57 

Więcej informacji: Mleko świeże - test sensoryczny 

Polski Instytut Badań jakości

Komentarze (12)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Ree
  (7 marca 2017, 11:16)
Gdyby dział jakości skontrolować swoich dostawców indywidualnie tz. pobrali osobiście próbki z każdego zbiornika w którym gospodarz trzyma mleko to znalazła by się odpowiedź skąd tak słabe wyniki a tak próbki zbiera kierowca samochodu z którym zawsze można się dogadać
Lusie
  (7 marca 2017, 11:34)
Pewnie już jakiś interes jest w tym żeby Garwolin wyszedł w teście jak najsłabiej....
Pique
  (7 marca 2017, 15:02)
Jak można za słodkość dawać 10 ?
W
Takim wypadku Garwolin powinien być pierwszy
Lub dosypać cukru do wszystkiego co się da jakto ma miejsce w innych produktach.
Lusie
  (7 marca 2017, 21:47)
Pewnie już jakiś interes jest w tym żeby Garwolin wyszedł w teście jak najsłabiej....
Marysia
  (10 marca 2017, 09:50)
Mleko bardzo dobre.... czuć, że to mleko, a nie polroczne pomyje uht. Garwolin spoko tylko sggw po imprezie i kubki smakowe niepewne
nowy
  (12 marca 2017, 19:55)
nic dziwnego że Garwolin wypadł najsłabiej. Wiele razy mi się zdarzyło, że mleko mające prawie pełny termin przydatności zważyło się podczas podgrzewania.
jeje
  (18 kwietnia 2017, 13:29)
zakupiłam w
Auchan mleko Garwolin odrazu wyszukując informacji na jego temat w internecie -sorry ale najgorsze mleko jakie piłam w całym swoim życiu smakuje jakby było zepsute kupiłam 5 butelek bo u nas duzo sie pije mleka i wszystko wylałam do zlewu ani dziecko ani my nie moglismy znieść tego smaku bleee kupiłam pierwszy raz i ostatni ,nie sądziłam ze mozna kupic niedobre mleko !!!!!!!!
Wam
  (30 kwietnia 2017, 06:48)
Jak by nie zajeżdzali na swoje posesje to i mleko było by lepsze
klient
  (2 maja 2017, 16:48)
Wiele osób przestało kupować mleko z OSM Garwolin . Smak , smakiem ale żle pachnie i gdyby test obejmował podgrzanie mleka lub dodanie go do kawy to z 10 opakowań w 2-3 mleko by się zważyło .
Hmm
  (6 maja 2017, 15:49)
Dwa lata temu było najlepsze w tym roku najgorsze, ciekawe 😁
2
  (30 maja 2017, 16:13)
Co się dziwić jak niektórzy "rolnicy "jako główny składnik pożywienia stosują czerstwy chleb i samą trawę
Aad
  (18 czerwca 2022, 13:46)
Dzisiaj zakupione mleko garwolinskie, termin do 3 lipca, mleko sie nie nadaje do spożycia śmierdzi i smakuje jakąś chemią, jakby plastikiem,l. Kto mi teraz odda pieniądze?