Zapłaciła zaliczkę za ferie, a pensjonatu nie ma

Dodane 13 stycznia 2020, 07:46

Na sygnale, Pilawa




Zdjęcie poglądowe: wikipedia.org 10 stycznia do garwolińskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Pilawy.

20-letnia kobieta, złożyła zawiadomienie, że na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie z ofertą wynajmu domku w miejscowości Zakopane. Zapłaciła zaliczkę w kwocie 500 złotych. Brak jest takiej nieruchomości, a kontakt ze zgłaszającym się urwał. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Posterunku Policji w Pilawie.

Policja ostrzega!

Proceder oszustw na tzw. ,,wirtualne pensjonaty”. Oszustwo polega na tym, że przestępcy tworzą profesjonalne strony internetowe fikcyjnych obiektów hotelarskich i otwierają konta bankowe, najczęściej na osobę podstawioną czyli tzw. słupa. Osoby chcące zarezerwować miejsce noclegowe, wpłacają zaliczkę na podane konto, a po przyjeździe na miejsce okazuje się że padły ofiarą oszustwa. W związku z powyższym do wszystkich osób, które chcą spędzić ferie poza domem, apelujemy o rozwagę i wnikliwe sprawdzanie miejsc noclegowych.

1. W pierwszej kolejności sprawdźmy czy hotel, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie jest bardziej ,,anonimowe” tym bardziej podejrzane.
2. Sprawdźmy czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą być dla nas np. google maps, streetview, targeo.
3. Dokładnie sprawdźmy dane obiektu, ponieważ oszuści tworzą fikcyjne oferty posługując się danymi istniejących obiektów w których zmieniają tylko np. jedną literkę, a strona internetowa jest łudząco podobna do strony prawdziwej.
4. Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych, czytajmy opinie o obiektach w różnych serwisach.
5. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. Pozostałe obiekty możemy sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
6. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
7. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór osoby w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do jej uczciwości.
8. Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te które wysyłaliśmy jak i te, które otrzymaliśmy.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.