Zablokowali DK17, jutro powtórzą akcję. Dlaczego to robią?

Dodane 21 października 2016, 22:33
Zdjęcie ze strajku 23 września 2016 r. : tuwiazowna.pl

W piątek 21.10.2016 i w sobotę 22.10.2016 część mieszkańców gminy Wiązowna po raz drugi zorganizowała protest przeciw uciążliwej dla nich dzielności AMEST Sp. z o.o. w Otwocku – Świerku oraz PPHU Lekaro w Woli Duckiej. Zawiadomienie o proteście trafiło do Urzędu Gminy Wiązowna. Mieszkańcy dziś pikietowali w dwóch miejscach: na skrzyżowaniu Szosy Lubelskiej z ul. G. Narutowicza (Otwock) i ul. Mostów, a także na skrzyżowaniu Szosy Lubelskiej z ul. Słoneczną i ul. M. Dąbrowskiej w Glinie (gm. Celestynów), od godz. 16.00 do 20. Jutro strajk rozpocznie się od godz. 11.00 i potrwa do godz. 14.00.

To drugi tego typu protest w ciągu ostatnich tygodni. Pierwszy odbył się 23.09.2016 w tych samych miejscach.

Dlaczego to robią?

By zwrócić uwagę władz na ich śmierdzący problem. 310 mieszkańców Woli Duckiej na ręce Wójta Gminy Wiązowna przesłało także list, w którym sprzeciwiają się rozbudowie instalacji służących do przerobu odpadów na terenie gminy. W liście zwracają także uwagę, że Urząd Gminy Wiązowna powinien jeszcze intensywniej informować o kwestiach związanych z działalnością podmiotów zajmujących się przetwarzaniem odpadów w  okolicy. 

Na trzy dni przed protestem oświadczenie w imieniu firmy PPHU Lekaro przesłała UG Wiązowna agencja Hello PR. W oświadczeniu czytamy, że: Firma Lekaro (…) rozpoczyna budowę hali do rozładunku trafiających do RIPOK Lekaro odpadów. Na przełomie sierpnia i września br. firma otrzymała wszelkie niezbędne w tym celu pozwolenia. Realizowana inwestycja, której ukończenie planowane jest na koniec tego roku, pozwoli na dalszą hermetyzację procesu przetwarzania odpadów. Zapewnić ma to obniżenie emisji zapachów w granicach samego zakładu o kolejne 60%.

Dlaczego blokują trasę krajową? 

Tysiące kierowców i podróżujących odczuło już problem mieszkańców na własnej skórze. Korki, objazdy, wydłużony czas przejazdu. Choć informacje o strajku przekazywano na stronach wielu portali, wiele osób dopiero w trakcie podróży orientowało się, że DK 17 na wysokości Woli Duckiej nie przejedzie. 

Dlaczego strajkują na DK17 zamiast pod firmą Lekaro? Jak sami informują: - Bo prawo na to nie pozwala, a my musimy poruszać się w granicach praw - informują organizatorzy na swoim facebookowym fanpage Nie dla Lekaro i Sater. 

Na podstawie: Tuwiazowna.pl

Objazd dla samochodów osobowych posiada dwa warianty:

Pierwszy wariant: w Wiązownie na skrzyżowaniu DK 17 z W 721 w kierunku Brzezin i dalej DK 2 do Mińska Mazowieckiego, następnie DK 50 w kierunku Kołbieli ( analogicznie z kierunku Lublina).

Drugi wariant: skrzyżowanie DK 17 z W 721 kierunek Józefów do drogi wojewódzkiej 801, następnie drogą wojewódzką nr 805 do DK 17 w miejscowości Lipówki. Z kierunku Lublina drogą krajową 805 przez miejscowość Pilawa-Osieck-Dziecinów do trasy nr 801 w kierunku Warszawy.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego w Otwocku zwracają się do wszystkich kierowców z prośbą o wybieranie w wyznaczonym czasie dróg alternatywnych.

W związku z protestami i możliwym nasileniem ruchu w piątkowe popłudnie i wieczór oraz w sobotnie przedpołudnie prosimy wszystkich kierujących o dokładne planowanie podróży i szczególną ostrożność, a tam, gdzie jest to możliwe wybieranie dróg alternatywnych oraz o stosowanie się do informacji na tablicach i znakach drogowych oraz do poleceń funkcjonariuszy, pracujących na drogach objętych utrudnieniami. Policjanci będą na bieżąco nadzorować ruch na wszystkich odcinkach dróg objętych protestami i kierować podróżnych na najbliższe objazdy.

Komentarze (9)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Wiki
  (21 października 2016, 22:44)
To trzeba było myślec od samego początku kiedy wysypisko powstawało! Ktos musiał na to zgodę dać. Teraz tylko utrudniają przejazd i stwarzają niepotrzebne problemy.
Ana
  (22 października 2016, 11:00)
Prawo im nie pozwala pod Lekaro więc idioci psują krew kierowcom?! Organizatorom nagroda buraka roku za uprzykrzanie ludziom życia!
Paweł
  (22 października 2016, 14:22)
Oj przykro się tam jedzie na całej trasie od Lublina do Warszawy gorszego smrodu niema
Ludzie Strajkują bo tyle mogą zrobić a bez lapówy napewno wlasciciele by tego nie wybudowali chyba że urzędnicy tamci to debile
Kogo obchodzi
  (22 października 2016, 19:02)
Nikogo nie obchodzi że zmiejszą smród .Ma go nawet nie być 1 proc . Szczurów i innego robactwa również .Do tej pory truli i co zapłacili komukolwiek ?
Gość
  (22 października 2016, 22:28)
Trzeba było myśleć????
To Ci powiem jak się robi taką instalację do zatruwania życia mieszkańców.
W Woli Duckiej nie było kiedyś dostępnych terenów pod zabudowę Przemysłowo-Usługową, tylko tereny mieszkalno/rolnicze, wiec firma A składa pozwolenie na budowę zakładu do przetwórstwa warzyw.
W miedzy czasie po czasie i kilku cichych przekształceniach firma zmienia się z przetwórni warzyw w przetwórnię odpadów komunalnych i kompostownię śmieci o przerobie miliona ton.
Żeby było śmieszniej, to ta legalizacja nadal trwa, bo jak pokazała ostatnia kontrola WIOŚ w Warszawie, ta firma nie do końca działa legalnie.
Teraz odpowiedz mi na pytanie.
Co mogą zrobić okoliczni mieszkańcy?, skoro władze samorządowe mają ich gdzieś głęboko.
Zrozum. Tonący brzytwy się chwyta, a blokada drogi jest jedyną szansą na zwrócenie na ten problem opinii publicznej.

Olo
  (27 października 2016, 20:10)
To idźcie do tv. Mnie jako kierowcy nie obchodzi Wasz protest tak jak Was nie obchodzi mój stracony czas.
Mieszkaniec
  (26 lipca 2020, 09:34)
Śmierdzi tam niemiłosiernie. Przygotować taczkę dla tego co wydał na to pozwolenie. Nie tylko śmieci ale i cała sprawa śmierdzi. Takich spraw i decyzji jest w Wiązownie o wiele więcej . Szkoda kierowców,że mieli utrudnienia ale mieszkańców szkoda jeszcze bardziej .
Nicola
  (27 lipca 2020, 14:29)
a może dlatego śmierdzi bo wg przyjeżdża do roboty?
Gg
  (29 lipca 2020, 10:23)
Nikola weź się nie odzywaj na tematy które nie rozumiesz