Wścieklizna na Mazowszu, dotarła już do powiatu garwolińskiego

Dodane 16 kwietnia 2021, 09:01




Google maps: Mapa występowania przypadków wścieklizny w 2021 r. na terenie Mazowsza Problem wścieklizny wraca na Mazowsze. Tylko w tym roku wykryto 11 przypadków, gdy np. w całym 2019 roku było ich dwa (nietoperze). Dziś centralne obszary województwa zmagają się z padłymi lisami u których potwierdzony zostaje wirus wścieklizny. Obecnie obszarem zagrożonym wścieklizną pozostają objęte dwie dzielnice Warszawy - Wawer, Wesoła oraz część powiatów otwockiego i mińskiego.

- Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami.  Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również  o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów  – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.

Wścieklizna ma Mazowszu - 2021 r.

Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, na terenie gminy Kołbiel w powiecie otwockim.12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt, gmina Wiązowna w powiecie otwockim.19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie, gmina Dębe Wielkie w powiecie mińskim. 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz u lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim. 13 kwietnia br. wykryto siódmy przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Ponurzyca w powiecie otwockim. Kolejne przypadki wykryto kolejno w miejscowości Ponurzyca, w gminie Celestynów, powiat otwocki, w miejscowości Sufczyn, w gminie Kołbiel, powiat otwocki,
dziewiąty przypadek w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, dziesiąty w w miejscowości Lasek, w gminie Celestynów, powiat otwocki i jedenasty w miejscowości Wola Władysławowska, gm. Garwolin, powiat Garwolin. 

Pamiętaj o zaszczepieniu psa

Mając na uwadze zachowanie psów i kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi (stąd nakaz utrzymywania na smyczy). Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz przeprowadzania polowań i odłowów zwierząt mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze zwierzętami.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie ( temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

Apelujemy, aby dbać o zdrowie swoich pupili. W związku z tym Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie na początku grudnia ub. r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

UW Mazowieckiego/WIW Siedlce

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Samogon
  (16 kwietnia 2021, 12:16)
Bardzo proszę nie spożywać lisów. Już dość wybryków 😁