Wakacje w koszarach? Kandydaci do służby w 6MBOT już na poligonie

Dodane 17 sierpnia 2022, 17:35
DWOT To największe tegoroczne wcielenie do Wojsk Obrony Terytorialnej w naszym regionie. W sobotę blisko 140 żołnierzy dołączyło do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

13 sierpnia odbyło się najliczniejsze w tym roku powołanie do terytorialnej służby wojskowej w 6MBOT. Kandydatów jest prawie dwukrotnie więcej niż podczas poprzednich edycji szkoleń podstawowych.       

 
Pierwszy dzień szkolenia żołnierze spędzili na terenie 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, gdzie otrzymali niezbędny ekwipunek oraz przeszli szereg szkoleń. Następnie ruszyli do podwarszawskiej jednostki, gdzie będą nabywać i doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie. Największy nacisk podczas szkolenia położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna czy topografia.  
 
Z projektu "Wakacje z WOT" skorzystali główne młodzi ludzie – uczniowie i studenci, ale nie tylko. Nie brakuje również tych, którzy łączą służbę z pracą. Najmłodsi mają po 18 lat, najstarsza kobieta 48 lat, natomiast mężczyzna 51 lat. 
 
Przyszli żołnierze reprezentują różne środowiska, a życiu cywilnym zajmują się różnymi dziedzinami. Wśród nowo wcielonych znalazło się m.in.: kilku nauczycieli, dyżurny ruchu kolejowego, prezes zarządu aptekarzy czy emerytowany oficer policji. Sport to ważny aspekt służby w Wojsku Polskim, a w szeregi WOT niebawem zostaną włączeni wielokrotny mistrz Polski i wicemistrz świata w brazylijskim jiu-jitsu, tegoroczny medalista Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz wicemistrz Polski w kulturystyce.   
 
Rodzina i wojsko, to dwie coraz częściej przeplatające się strefy. W szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, coraz częściej widoczna jest ta tendencja. Wśród odbywających obecnie szkolenie podstawowe żołnierzy jest małżeństwo oraz matka z córką.   
 
Po ośmiu dniach do ochotników dołączą rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a na poligonie będą doskonalić swoje wojskowe rzemiosło, by wrócić do czynnej służby. 
 
Szkolenie podstawowe i wyrównawcze zakończy się zaplanowaną na 27 sierpnia uroczystą przysięgą wojskową w Nowym Mieście nad Pilicą.  
 
Dołącz do nas! 
 
6 Mazowiecka Brygada OT w tym roku organizuje jeszcze dwa szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają wojskowego doświadczenia, w termiach: 8-9.10.2022 r. (w systemie weekendowym), 19.11 - 4.12.2022 r. 
 
Zainteresowani mogą skorzystać z kilku sposobów rekrutacji. Jednym z nich jest kontakt z rekruterem ze swojego powiatu, poprzez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Można także skorzystać z infolinii rekrutacyjnej WOT dzwoniąc pod numer 800-696-077 lub platformy e-PUAP. Z myślą o kandydatach została utworzona również strona internetowa poświęcona rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl 
 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.