Terytorialsi z Garwolina wpierają mazowieckich Policjantów

Dodane 25 marca 2020, 10:11
6 MBOT Od kilku dni żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Terytorialsi pełnią wspólne patrole z Policjantami w Warszawie, Grójcu oraz w Nowym Mieście nad Pilicą.

Działania te są prowadzone na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Ponad 50 żołnierzy wyjechało z Grójca w niedzielę rano, aby wesprzeć w działaniach policjantów. Wspólnie wspieramy Policjantów z Komenty Stołecznnej Policji w Warszawie, Komendy Powiatowej z Grójca oraz z Posterunku Policji w Nowym Mieście nad Pilicą. Nasi żołnierze będą codziennie pełnić patrole aż do odwołania - informuje podpułkownik Janusz Ostrowski.

-  Cieszę się, że nie słabnie zaangażowanie w działania naszych Terytorialsów, bo przed nami kolejne wyzwania i praca na rzecz lokalnej społeczności i poprawy sytuacji w kraju – dodaje dowódca batalionu.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz.  Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

- Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby. Rola Terytorialsa polega na pomocy policjantowi, odnotowaniu potrzeb i oczekiwań osób przebywających w kwarantannie, czy też w nawigowaniu w terenie, aby sprawnie dotrzeć do mieszkańców - dodaje ppor. Jolanta Maciaszek Oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej.

Osoby przebywające w kwarantannie są wyrozumiałe i akceptują sytuację, jaka ich spotkała. Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako faktyczne kroki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

To kolejne działania realizowane przez mazowieckich Terytorialsów. Obecnie 61 blp zaangażowany jest w zadania związane z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa  na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina Warszawa-Okęcie. Żołnierze – ochotnicy dostarczają żywność do osób objętych kwarantanną, sprawują opiekę nad kombatantami.

Dodatkowo przez ostatni tydzień kilkunastu żołnierzy z 61 blp zareagowało na apel Centrum Krwiodawstwa i oddało krew. W poniedziałek stawiło się w Warszawie na ul. Saskiej kolejnych 13 osób. Przykład swoim żołnierzom dali dowódca 61 blp – ppłk. Janusz Ostrowski oraz dowódcy kompanii.

***
W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.


Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.