Terminal płatniczy w radiowozie, już niebawem

Dodane 26 grudnia 2016, 22:14
Poglądowe/Internet MSWiA planuje wprowadzić możliwość płacenia policjantowi za mandat kartą płatniczą. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który trafił właśnie do konsultacji.

Rozwiązanie to będzie dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką. Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart płatniczych.

Według MSWiA zmiany będą miały szczególne znaczenie w odniesieniu do sprawców wykroczeń przebywających jedynie czasowo w Polsce, a więc w głównej mierze cudzoziemców. Obecnie w praktyce policjanci nakładając mandat, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.
"W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" – czytamy w uzasadnieniu projektu. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ściągalność mandatów.

Policjant z terminalem

Terminale płatnicze mają być etapowo wprowadzane do użytku m.in. przez policjantów. "Projektowane rozwiązanie adresowane jest do wszystkich podmiotów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych, jednak w największym stopniu będzie oddziaływać na policję, która z uwagi na swą liczebność, zakres przyznanych uprawnień oraz nałożonych obowiązków, ujawnia największą liczbę wykroczeń" - stwierdzono.

Obecne rozwiązania prawne

Przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zameldowane w Polsce nakładane są dwa pierwsze, oznacza to, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, dotyczy jedynie cudzoziemców.

Źródło: tvn24bis.pl

 

Komentarze (3)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
bierdonka
  (27 grudnia 2016, 09:10)
Zkoczy cie im kababy lub zapiekanki na pks garwolinie.
już
  (27 grudnia 2016, 13:09)
już ludzie pędzą im płacić ,w życiu psu ,lepiej w sądzie .
Jakie kebaby
  (28 grudnia 2016, 14:44)
karma rafi co najwyżej zwłaszcza jednemu .