Strażacy z naszego powiatu pomagali gasić ogromny pożar na Mazowszu

Dodane 27 czerwca 2019, 10:21

Na sygnale
Zdjęcie z miejsca zdarznia: twitter.com, Krzysztof Trębski) Wczoraj około południa strażacy z Przysuchy na Mazowszu zostali zadysponowani do pożaru lasu w okolicach Myślakowic i Dąbrowy w gminie Odrzywół na pograniczu powiatów przysuskiego i grójeckiego. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie.

Na miejsc pracowali strażacy z całego regionu radomskiego i powiatu garwolińskiego. W akcji wspierali ich koledzy z powiatu opoczyńskiego w województwie łódzkim.

– Spłonęło 65 ha lasów, wciąż jeszcze po całonocnej akcji trwa dogaszanie. Paliły się zarówno lasy prywatne, jak i państwowe. Akcja była bardzo trudna, w jednej chwili na miejscu pracowało równocześnie 120 strażaków, którzy mieli do dyspozycji 50 wozów gaśniczych. Oczywiście była rotacja, gdy jedni musieli odpocząć, do akcji przyjeżdżali kolejni, stąd w sumie w akcji brało udział 70 wozów i 200 ratowników z przeróżnych jednostek zarówno zawodowych, jak i ochotniczych – wylicza dla portalu wyborcza.pl mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Według wstępnych ustaleń pożar mógł być efektem, kolejnego w ostatnich tygodniach, celowego podpalenia. Stwierdzono co najmniej kilka ognisk tego pożaru. Pomimo wyznaczenia nagrody pieniężnej w kwocie 5 tys. złotych nie udało się jak na razie ustalić kto odpowiada za serię pożarów w lasach w okolicach Odrzywołu.

Komentarze (2)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Strażak
  (27 czerwca 2019, 11:09)
Które jednostki z naszego powiatu brały udział w akcji?
leśnik
  (27 czerwca 2019, 13:43)
Trzeba zacząć sadzić w lasach dęby amerykańskie które szybko rosną i nie palą się jak sosny. Przy takich upałach i wietrze to sosnowe lasy są prawie nie do ugaszenia.