Stan pogotowia przeciwpowodziowego dla powiatu garwolińskieego

Dodane 24 maja 2019, 16:50
Zdjęcie poglądowe Dziś odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołane przez Wojewodę Mazowieckiego Zdzisława Sipierę. Od północy w powiecie garwolińskiem obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Podczas spotkania Wojewoda sprawdził stopień przygotowania mazowieckich służb do wprowadzonego przez Prezesa Rady Ministrów drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP. W związku z wystąpieniem w ostatnich dniach ulewnych deszczy na południu Polski, omawiana była również sytuacja pogodowa i hydrologiczna w województwie mazowieckim.

Wojewoda Mazowiecki monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z przedstawicielami mazowieckich władz samorządowych, a mazowieckie służby i inspekcje pozostają w gotowości.

Z informacji uzyskanych z Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego wynika, że na chwilę obecną na terenie województwa mazowieckiego nie występuje zagrożenie powodziowe. Sytuacja jest stabilna, poziom wód znajduje się w strefie średniej. Prognozuje się, że fala wezbraniowa na rzece Wiśle dotrze do stolicy w poniedziałek 27 maja, natomiast  poziom kulminacyjny w okolicach Warszawy może osiągnąć w środę 29 maja br.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłosił:

- Starosta Kozienicki na obszarze gmin: Gniewoszów, Sieciechów, Kozienice i Magnuszew (od godz. 12:00 dnia 24 maja 2019 r.).
- Starosta Lipski dla powiatu lipskiego (od godz. 13:45 dnia 24 maja 2019 r.).
- Starosta Garwoliński dla powiatu garwolińskiego (od godz. 24:00 w dniu 24 maja br.)

Rozwój sytuacji na rzece jest ściśle monitorowany, przeglądane są wały przeciwpowodziowe i inne elementy infrastruktury hydrotechnicznej. Należy przygotować się na ewentualne wprowadzenie stanów pogotowia lub alarmu przeciwpowodziowego na obszarze kolejnych jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Pogotowie przeciwpowodziowe wiąże się przede wszystkim ze sprawdzeniem gotowości działania służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludzi i przeciwdziałanie skutkom powodzi. Stosuje się również wzmożoną obserwację stanów wód i infrastruktury przeciwpowodziowej.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.