„SONDA"- kolejna edycja kursu podoficerskiego dla terytorialsów dobiega końca

Dodane 18 listopada 2022, 14:04

Wojsko, WOT
6MBOT Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej coraz bliżej egzaminu zwieńczającego kurs podoficerski "SONDA".

Są kandydatami na podoficerów, a od stopnia kaprala dzieli ich wymagający egzamin łączący teorię i praktykę. Sprawdzi on zdolności przywódcze żołnierzy biorących udział w "SONDZIE", ich skuteczność podejmowania decyzji w trudnych warunkach oraz umiejętności przekazywania wiedzy jako instruktorzy.  

 
Zanim egzamin... czarna taktyka! 
 
W ostatnim czasie w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się kolejny zjazd w ramach kursu. Żołnierze szkolili się na terenie PSP w Pionkach, gdzie doskonalili pożądane umiejętności z czarnej taktyki oraz posługiwania się bronią. Przyszli podoficerowie brali udział również w zajęciach na strzelnicy kontenerowej doskonaląc umiejętności strzelania. Podejmowali czynności ratownicze w warunkach imitujących realia pola walki.  
 
W czasie ostatniego zgrupowania żołnierze wzięli również udział marszu kondycyjnym na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jego celem było sprawdzenie wytrzymałości fizycznej żołnierzy, ale również doskonalenie pracy z mapą w terenie z użyciem podstawowych urządzeń nawigacyjnych. Żołnierzom w marszu towarzyszył dowódca brygady, płk Witold Bubak.  
 
Marsz zakończył się Mszą św. w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.   
 
Droga ku marzeniom 
 
Kurs „SONDA" adresowany jest do wyselekcjonowanej grupy kandydatów, a jednym z wymogów jest zaliczenie minimum jednego roku służby wojskowej i bardzo dobra opinia przełożonych. Kandydaci muszą pozytywnie przejść rozmowy kwalifikacyjne oraz egzamin z wychowania fizycznego. Szkolenia odbywają się w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, mocny akcent położony jest na samokształcenie w ramach e-lerningu. Kurs trwa w sumie kilka miesięcy, a obowiązujący model szkolenia przygotowuje podoficerów - dowódców i podoficerów - specjalistów wychodząc naprzeciw specyfice Terytorialnej Służby Wojskowej i wysokim potrzebom szkoleniowym WOT.  
 

„SONDA" – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. W pierwszej połowie tego roku decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności Armii Krajowej były podstawowymi kursami szkoleniowymi obejmującymi poziom dowódców drużyn.

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.