Są pieniądze na wyeksponowanie rytualnej łaźni – mykwy w Żelechowie

Dodane 19 maja 2022, 13:21

Żelechów
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Gmina Żelechów otrzymała dotację od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zadanie pn. „Zabezpieczenie i wyeksponowanie pozostałości rytualnej łaźni – mykwy w Żelechowie”.

W ramach dotacji zostaną opracowane następujące dokumenty:

– inwentaryzacja,

– ekspertyza konstrukcyjna,

– opinia geotechniczna,

– ekspertyza mykologiczno – budowlana,

– projekt zagospodarowania,

– projekt architektoniczny,

– projekt konstrukcyjny,

– projekt instalacji elektrycznej,

– projekt branży sanitarnej.

Wartość zadania wynosi – 34 627,55 zł, przyznana dotacja – 17 300,00 zł, środki własne Gminy Żelechów – 17 327,55 zł.

O rytualnej łaźni

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Barbara Jezierska podpisała w 2016 roku decyzję o wpisie do rejestru zabytków łaźni rytualnej – mykwy, mieszczącej się w piwnicy budynku gminy żydowskiej (kahału) zburzonego w 1942 r., w Żelechowie.

W latach 30. XX w. przy ul. Rabina Majzelsa, obecnie Ludwika Pudły, zbudowano nową siedzibę gminy żydowskiej. W piwnicach piętrowego, murowanego budynku umieszczono mykwę - rytualną łaźnię. Podczas działań II wojny światowej budynek został zburzony. Na jego miejscu powstał skwer. W płn.-wsch. narożniku skweru widoczny jest fragment przyziemia budynku, stanowiący sklepienie pomieszczenia łaźni. Metalowa pokrywa zabezpiecza wejście, prowadzące na schody wiodące do niewielkiego pomieszczenia, zbudowanego z cegły palonej, pierwotnie pokrytej tynkiem. Po obu stronach schodów znajdują się niewielkie baseny z krystalicznie czystą wodą. Zgodnie z rytuałem religii judaistycznej, obmycia w mykwie wymagają osoby i naczynia, które zaciągnęły jakiegoś rodzaju nieczystość rytualną. Dokonuje się go przez całkowite zanurzenie. Woda do obmywań rytualnych musi pochodzić z rzeki, źródła lub wody deszczowej, bezpośrednio doprowadzonej do zbiornika.

O istnieniu mykwy wiedzieli tylko najstarsi mieszkańcy miasta i zapewne dlatego łaźnia zachowała się niemal w niezmienionym stanie.

Mykwa związana jest z dziejami Żydów w Polsce i gminy żydowskiej w Żelechowie. Stanowi przykład bogatego rytuału religijnego judaizmu. Związana z historią miasta i jego dawnymi mieszkańcami, jako jedyna zachowała się w tej części Mazowsze i z uwagi na zachowane wartości historyczne i artystyczne zasługuje na ochronę konserwatorską.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.