Rezurekcja z nietuzinkową tradycją

Dodane 26 marca 2016, 11:12

Górzno
Parafia J.Chrzciciela w Górznie Jutro we wszystkich kościołach rozbrzmi "Alleluja, Jezus żyje". Zwiastuje to całemu światu najważniejszą prawdę chrześcijaństwa: po męce i śmierci, po bólu i niepewności jutra nastało zmartwychwstanie. W parafii Jana Chrzciciela w Górznie, ten moment celebrowany jest w szczególny sposób.

Z wiarą staniemy jutro przed pustym grobem, z którego popłynie radosne orędzie: Nie ma Go tutaj, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Centrum naszej wielkanocnej radości jest Chrystus, „zwycięzca śmierci, piekła i szatana”. Z grobu Jezusa, w którym zamknęli Go możni tego świata, rozchodzi się na cały świat Ewangelia życia, radości i nadziei. Zmartwychwstały pokazuje, że życie na ziemi jest przygotowaniem do szczęścia wiecznego.

Padną na cześć Pana

Przed tą szczególną Mszą Św. w parafii pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Górznie, strażacy ochotnicy z gminy Górzno, w szczególny sposób pokazują swoją obecność w nabożeństwie.

W Górznie od dziesiątek już lat istnieje ciekawa i spektakularna tradycja wielkanocna związana z czuwaniem przy grobie Chrystusa. Druhny i druhowie OSP już od Wielkiego Piątku wystawiają straże przy grobie umiejscowionym w miejscowym kościele, a wszystkie oczywiście zgodnie z historią zmartwychwstania pańskiego umieszczoną w Ewangelii. Strażacy naśladują rzymskich żołnierzy, których Poncjusz Piłat na usilne żądania arcykapłanów postawił przy grobie Chrystusa, co zapobiec miało wykradzeniu zwłok Pana.

Kontynuując tradycje dawnego dramatu liturgicznego, strażacy pilnujący Bożego Grobu inscenizują epizod Zmartwychwstania: gdy kapłan podczas rezurekcji intonuje "Wesoły nam dzień dziś nastał", strażacy padają na ziemię jak rzymscy żołnierze w Ewangelii.

Tradycja ta jest wyjątkowa i do dziś przetrwała tylko w nielicznych miejscach w kraju.

Upadek strażaków w Górznie, wygląda podobnie jak na poniższym filmie. Tu druhowie z OSP Lotyń padają przed Grobem Pana. W Górznie oprócz warty honorowej, padają w środkowej nawie wszyscy strażacy będący w świątyni.      

 

Komentarze (4)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Strażak z gorzna
  (26 marca 2016, 17:36)
Na filmie to lipa. My stoimy zarówno przy grobie jak i głównej nawie i padam wszyscy ilu nas tylko jest... Za dawnych lat było nas więcej prawie pod chór...
parafianka
  (26 marca 2016, 22:03)
To tradycja jeszcze z czasów proboszcza Zwierza, który bardzo ponoć chciał podkreślić ten moment. I faktycznie, jak padają w głównej nawie, wygląda bardziej spektakularnie
strażak
  (27 marca 2016, 10:29)
Nie pozostaje nic, tylko to aby osoba z redakcji przyjechała do kościoła w Górznie i nagrała jak u nas w parafii wygląda padanie :)
Mieszkaniec
  (27 marca 2016, 13:01)
Myślę że w hełmach jak to było kiedyś wyglądało by bardziej spektakularne i podnioślej.