Resztki – wernisaż w Galerii Kotłownia 11.09.2020

Dodane 5 września 2020, 09:47

Garwolin
Zdjęcie poglądowe Kolejny wernisaż w Galerii Kotłownia zbliża się wielkimi krokami. Zagadkowy i przewrotny tytuł wystawy, podczas której swoje prace zaprezentuje Tomasz Ryfa już w najbliższy piątek 11 września o godzinie 18:00.

„Resztki” tak nazywają się rzeźby – proste formy przestrzenne, w których artysta zamknął emocje. Pięć obiektów prezentowanych w przestrzeni galerii to minimalistyczne formy. Ich elementem wspólnym jest tradycyjna technika rzeźbiarska, którą zostały wykonane. Artyście bliskie jest dawne rzemiosło, stąd chętnie korzysta z takich metod jak repusowanie blachy, ceramika, czy odlewy z brązu. Rzeźby Tomasza Ryfy łączy też materiał, z którego powstały – w każdym przypadku – jest to materiał naturalny: metal szlachetny czy glina. „Resztki” stają w opozycji do wszelakich resztek cywilizacyjnych obecnego świata. W czasach gigantycznej nadprodukcji nietrwałych dóbr, trwałe szlachetne materiały podlegające jednocześnie pełnemu recyklingowi są – same w sobie – cichym przesłaniem.

Tomasz Ryfa – urodził się w Kłodzku w 1982 r. Jest absolwentem Liceum Plastycznego o specjalności Meblarstwo Artystyczne. W latach 2003-2009 studiował na Wydziale Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom obronił w pracowni profesora Christosa Mandziosa. Obecnie prowadzi pracownię realizacyjną z zakresu rzeźby i wzornictwa dla twórców i projektantów z Polski i zagranicy. W pracy twórczej zajmuje się rzeźbą kinetyczną, rejestracją ruchu oraz sił kształtujących. Przykłada wagę do tworzenia w zgodzie z naturą materiału i praktyką rzemieślniczą. Jest autorem projektu i współwykonawcą Pomnika Konnego Tatara RP w Gdańsku.

Najważniejsze wystawy:

Wystawa poplenerowa, Kellokoski, Finlandia 2007

Podwodny Wrocław, Browar Mieszczański 2009

Miasto Gwiazd, Centrum Sztuki Performer, Żyrardów 2011

Rytuał, Teorie Spisku, Hostel Piaskowy, Wrocław 2014

Rytułał, Artefakty Dworzec Świebodzki, Wrocław 2015

Water, Fluid of Life, Plitvice, Chorwacja 2019

Water, Fluid of Life, Karlovac, Chorwacja 2019

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.