Relacja z „Relacji” Anny Panek

Dodane 24 sierpnia 2020, 14:51

Na sygnale
Materiały prasowe 14 sierpnia w Galerii Kotłownia odbył się piąty w tym roku wernisaż. Tym razem swoje prace prezentowała Anna Panek. W przestrzeni wystawienniczej zawisło 7 obrazów olejnych oraz kilkanaście szkiców akwarelą. Większość z prac są to obrazy nowe. Artystka opowiada nimi historię człowieka i jego relacji ze światem, który charakteryzuje poetyka onirycznej wizyjności. Stąd też tytuł wystawy. Geometrycznie traktowana przestrzeń, stłumienie kolorów, ciemny kosmos stają w relacji kontrastu z anonimowym człowiekiem celowo anatomicznie niedoskonałym i barokowymi blaskami bieli. Cisza i pustka na obrazach skłaniają do własnych interpretacji tytułowych relacji.

Anna Panek podczas wernisażu zwróciła uwagę, że obrazy prezentowane w galerii wchodzą też w relacje same ze sobą. Proces twórczy w małej pracowni nie pozwalał dotychczas na ekspozycję dzieł. Tu właśnie w Garwolinie po raz pierwszy obrazy „przemówiły” też poprzez zestawienie ich razem.

Wernisaż zgromadził sporą liczbę zainteresowanych. Ci, którzy przybyli w piątek na godzinę 17:00 mieli możliwość porozmawiania z artystką.

Anna Panek urodziła się w 1982 r. w Lublinie.  Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie. Pierwszy rok studiów spędziła w Łodzi, studiując na Wydziale Grafiki i Malarstwa na ASP im. Wł. Strzemińskiego w pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego, malarza inspirujących nadrealistycznych pejzaży metafizycznych. Od drugiego roku naukę kontynuowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Dyplom ukończenia uczelni uzyskała w 2007 r. W ramach pracy dyplomowej zrealizowała cykl martwych natur oraz aneks fotograficzny o świetle i cieniu. W 2008 r. wróciła do Nałęczowa. Tutaj mieszka i pracuje, marzy o niebieskich migdałach, ma pracownię malarską. Bierze udział w plenerach i sympozjach. Zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem. W Białej Podlaskiej w Parku Sztuki w 2019 r. zrealizowała instalację „Źródło Pamięci”. Zajmuje się także grafiką użytkową i projektową.

Wystawa „Relacje” potrwa do 4 września. Osobom zainteresowanym opowiadać o niej będzie kurator wystawy i zarazem kustosz galerii – Luiza Kondej (kontakt w tej sprawie pod numerem telefonu 539 914 765).

 

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.