Przystań i zachwyć się! Wernisaż w Kotłowni (9-30 października)

Dodane 7 października 2020, 10:52
Materiały prasowe W piątek 9 października o godzinie 15:30 w Galerii Kotłownia odbędzie się wernisaż twórczości plastycznej podopiecznych należących do Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom. Ich prace to bogaty zbiór niesamowitej dziecięcej wyobraźni.

– Wystawy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom odbywają się w naszej galerii raz w roku od wielu lat. Obecna ekspozycja jest już piętnastą z kolei – mówi Luiza Kondej, kustosz galerii.

Prezentowane prace to twórczość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zajęcia w świetlicach „Przystań” mają przede wszystkim charakter terapeutyczny. Działania artystyczne mają być sposobem na wyrażenie siebie, swoich emocji, przeżyć i wzruszeń.  Dzieci korzystające z zajęć w świetlicy nie muszą wykazywać żadnych specjalnych uzdolnień. Pod okiem troskliwych opiekunów odkrywają, że sam proces twórczy ma działanie terapeutyczne, a także udoskonala manualnie i wspaniale rozwija wyobraźnię.

Prezentowane w galerii prace to zbiór bardzo bogaty, zarówno jeśli chodzi o technikę wykonywania prac (malarstwo, rysunek, prace przestrzenne z koralików i pomponów), jak i ich zakres tematyczny. Tym, co łączy wszystkie dzieła od strony twórców jest dziecięca wrażliwość, od strony odbiorców to zachwyt nad delikatnością i uważnością w postrzeganiu otaczającego świata, jaki widać w pracach dzieci.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom to organizacja pozarządowa powstała w 1997 roku. Powołała je 30-osobowa grupa, wśród której byli nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy placówek oświatowych, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz kuratorzy Sądu Rodzinnego.  Przez wiele lat prezesem stowarzyszenia była charyzmatyczna Bogumiła Szeląg.  Po jej śmierci opiekunem organizacji została Kazimiera Buszta. Przystanią nr 1 i nr 2 opiekuje się Agnieszka Wielgosz, Przystanią nr 3 opiekują się: Jolanta Kondej i Anna Adamiak, a w Rębkowie – Jolanta Szewczyk.

Celem stowarzyszenia jest pomaganie dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Jesteśmy pewni, że wsparcie udzielone dziecku i jego rodzinie pozytywnie wpłynie na jego postawę, aspiracje szkolne i życiowe, a prowadzona przez nas profilaktyka środowiska zapobiegnie wchodzeniu dzieci w grupy nieformalne, podniesie poczucie własnej wartości i ułatwi wejście w dorosłe życie – mówi Agnieszka Wielgosz, inicjatorka wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 października (piątek) o godz. 15:30 w Galerii Kotłownia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 30 października.

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.