Przyjedź mamo na przysięgę... a będziesz miała blisko!

Dodane 24 maja 2019, 09:31

Garwolin
Zdjęcie WOT Po raz pierwszy żołnierze złożą przysięgę wojskową w Garwolinie. Impreza odbędzie się 4 sierpnia na ul. Mazowieckiej.

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą uroczystą przysięgę, która będzie początkiem ich wojskowej służby. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia 2019 roku na terenie placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego oraz na ul. Mazowieckiej. Tego dnia droga zostanie wyłączona z użytku dla kierowców.

Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 6 MBOT.

WAKACJE Z WOT

Chcesz spędzić aktywnie wakacje?
Od 20 lipca do 4 sierpnia 2019 roku planowane jest 16-dniowe szkolenie podstawowe, dzięki któremu
możesz wstąpić w szeregi
6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i zostać żołnierzem OT!
Po szkoleniu, 4 sierpnia złożysz przysięgę wojskową w Garwolinie!

 

Po zakończeniu części oficjalnej przewidziana jest prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu mazowieckiej brygady oraz będzie możliwość przy wojskowej grochówce porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach WOT, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.

W ciągu przeszło dwóch tygodni spędzonych na poligonie żołnierze poznali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty: topografię, przetrwanie na polu walki, obsługę broni oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej.Przed przysięgą przeszli również sprawdzian swoich nabytych umiejętności, czyli „pętlę taktyczną”.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.