Przygotujcie się! Przez powiat przetoczy się fala pojazdów na sygnałach

Dodane 16 maja 2019, 13:08

Na sygnale
Zdjęcie poglądowe 16 maja 2019 r. o godz. 14 w miejscowości Lipówki odbędą się ćwiczenia pod kryptonimem "TRIAGE 2019” mające na celu doskonalenie zasad współdziałania i koordynacji działań ratowniczych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie, specjalistycznych grup ratownictwa technicznego i medycznego, jednostek OSP oraz innych służb podczas zdarzeń masowych w komunikacji drogowej, prowadzonych na budowanej drodze krajowej S17.

Scenariusz ćwiczeń

Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego, samochodu dostawczego przewożącego pracowników budowy i trzech samochodów osobowych, w wyniku którego poszkodowanych zostaje 21 osób. Jako pierwsze na miejsce przybywają zastępy z JRG Garwolin. Kierujący Działaniem Ratowniczym podejmuje decyzję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamkniecie drogi krajowej S17, a w związku z duża liczbą osób poszkodowanych zdarzenie uznaje za masowe. Dysponowane są kolejne siły i środki: SLKw z przyczepą kwatermistrzowska, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Grupa ratownictwa medycznego "Warszawa Medyk" oraz Policja. Z uwagi na niewystarczające siły i środki na miejscu zdarzenia, spośród ratowników PSP wyznaczony zostaje koordynator działań medycznych, który dokonuje segregacji pierwotnej osób poszkodowanych, która ma na celu wyznaczenie priorytetów leczniczo transportowych, czyli zapewnienie ewakuacji i leczenia poszkodowanych w takiej kolejności, aby uratować jak największą ich liczbę. W trakcie prowadzonego rozpoznania KDR stwierdza, że jedna osoba znajduje się pod samochodem osobowym, który wbił się pod samochód ciężarowy, ponadto dwie osoby nieprzytomne pozostają uwięzione w osobówce. W związku z powyższym zostaje zadysponowana grupy ratownictwa technicznego SGRT z JRG 10 Warszawa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM koordynację działań medycznych przejmuje lekarz systemu, który przekazuje informację o braku dodatkowych karetek pogotowia. Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonują dostęp i ewakuują kolejne osoby poszkodowane z samochodu dostawczego i pojazdów osobowych oraz udzielają im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po stwierdzeniu przez lekarza zgonu trzech osób na polecenie prokuratury przy użyciu specjalistycznego sprzętu SGRT następuje wykonanie dostępu i wydobycie zwłok znajdujących się pod samochodem ciężarowym. Ponadto ratownicy wyposażeni w lekkie ubrania chemiczne zabezpieczają wyciek oleju napędowego ze zbiornika przewożonego na samochodzie ciężarowym.

Po uwolnieniu wszystkich osób i dokonaniu wtórnej segregacji następuje transport osób poszkodowanych do szpitala, a miejsce objęte działaniem ratowniczym zostaje przekazane Policji, celem przeprowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych.

PSP Garwolin

ĆWICZENIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ NA NIEODDANEJ JESZCZE DO UŻYTKU TRASIE S17. DLATEGO NIE POWINNY WYSTĘPOWAĆ UTRUDNIENIA W RUCHU.

 

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
martwi się
  (16 maja 2019, 22:26)
ważne aby ranni w ćwiczeniach nie trafili na Garwoliński SOR