Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”

Dodane 28 września 2015, 20:40

Garwolin, Trojanów, Miasto Łaskarzew
Karolina Podyma Trzy szkoły z powiatu garwolińskiego biorą udział w projekcie „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Zielone szkoły w parkach narodowych. Od kwietnia do czerwca w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do wszystkich parków narodowych wzięło już udział 3.600 uczniów ze 119 szkół podstawowych z całego kraju. A to był dopiero półmetek tegorocznej edycji projektu. We wrześniu i październiku do parków narodowych po wiedzę i przygodę wyjeżdżają kolejne grupy. Jesienią projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami gimnazjalnymi.

 

Głównym celem „Misji Przyroda” jest budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach zajęć uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego parku narodowego i jego najbliższej okolicy.

Do udziału w tegorocznych turnusach zostały zakwalifikowane trzy szkoły z powiatu garwolińskiego: Publiczna S. P. im. Armii Krajowej w Rębkowie, Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Życzynie oraz Gimnazjum nr 2 w Łaskarzewie. Podczas pięciodniowych bezpłatnych wycieczek dzieci poznawały walory przyrodnicze i kulturowe Białowieskiego Parku Narodowego.

- Myślę, że program zakończył się sukcesem - mówi dr Joanna Bober, starszy specjalista ds. edukacji Białowieskiego Parku Narodowego.- Jego wielką zaletą jest możliwość stosowania innych niż szkolne metod pracy z uczniem. Tutaj – inaczej niż w szkole – to uczeń przejmuje inicjatywę. Pracownik Parku stymuluje myślenie o przyrodzie, uczeń zaś jest badaczem, prowadzi obserwacje, docieka. Cenny jest każdy pomysł ucznia, nawet ten najbardziej nietuzinkowy. O pozytywnym odbiorze programu przez uczniów może świadczyć fakt, że część z nich nadal utrzymuje z nami kontakt poprzez media społecznościowe, mimo że minęło już parę miesięcy od ich pobytu na „Misji Przyroda” w Białowieskim Parku Narodowym.
Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu wspólnie z nauczycielem wyru-szają na wyprawę do parku narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczą w zajęciach terenowych i eksperymentach przyrodniczych. Jednocześnie, jako „reporterzy przyrody” każdego dnia zamieszczają swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyr(g)oda", która trafia do szkół w ramach podsumowania programu. Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt, którego celem jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy.

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizację pozarządową, która pomaga zmieniać wizerunek wsi. Fundacja aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. „Misja Przyroda” jest projektem o zasięgu ogólnokrajowym, jest realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi. Łącznie w pięciodniowych wyjazdach weźmie udział 7.200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski. We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej Fundacja korzysta z zasobów Parków Narodowych oraz ich doświadczenia i metod badawczych.

Ciągle pokutuje dość powszechne przekonanie, że dzieci i młodzież ze wsi mają częstszy i łatwiejszy kontakt z przyrodą - mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. - Nic bardziej mylnego. Na przykład na tak zwane „zielone szkoły” młodzi mieszkańcy wsi nie wyjeżdżają prawie wcale. Zresztą przeciętnie wycieczka szkolna w przypadku uczniów z małych miejscowości trwa jeden dzień. Podobnie rzecz ma się ze znajomością Parków Narodowych, które choć czasami są tuż za progiem, nie są znane. Potwierdziły to zresztą nasze doświadczenia już w ramach „Misji Przyroda” większość uczniów była w Parku Narodowym po raz pierwszy. Dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt: aby wzbudzić u młodych mieszkańców wsi poczucie dumy z otaczającej ich przyrody, rozbudzić zainteresowanie nią i dać możliwość poznać jej piękno i złożoność. Chcieliśmy też dać im możliwość wyjazdu na ciekawe, dobrze przygotowane i zorganizowane zajęcia. I chyba nam się udało.

Informacja  prasowa

 

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.