Ponad 8,2 mln zł na uratowanie transportu publicznego w powiecie garwolińskim

Dodane 12 maja 2022, 07:40
Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Podpisano 22 umowy z przedstawicielami 12 samorządów z Mazowsza na objęcie w 2022 r. dopłatą zadań organizatora transportu publicznego ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na ich mocy samorządy te otrzymają dopłatę o łącznej wysokości ponad 21,4 mln zł na uruchomienie 160 połączeń lokalnych, o łącznej długości 5995,1 km. Do powiatu garwolińskiego trafi największa kwota - ponad 8,2 mln zł i obejmie 75 linii, o długości 2174.

- Dzisiaj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wziąłem udział w uroczystości towarzyszącej podpisaniu 22 umów z przedstawicielami 12 samorządów z regionów warszawskiego, ciechanowskiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego oraz siedleckiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. To bardzo ważny program, został stosunkowo niedawno utworzony, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na początku roku podpisaliśmy umowy na kwotę ponad 60 mln zł, ale w związku z  dużą liczbą złożonych wniosków, zawnioskowałem do Ministra Infrastruktury o zwiększenie budżetu dla województwa mazowieckiego, stąd dodatkowe środki na ten cel – 28, 4 mln zł, które pozwoliły na podpisanie dzisiejszych umów na kwotę 21, 4 mln zł. Jutro podpisujemy kolejne umowy. Fundusz jest jednym z kolejnych elementów spojrzenia na województwo z perspektywy potrzeb mieszkańców. Dzięki niemu zasypujemy przeszkody w rozwoju Polski tak, aby wszyscy mogli z tego rozwoju korzystać. Podpisane dziś umowy umożliwią funkcjonowanie 160 połączeń o długości blisko 6 tys. km. Chciałbym podziękować samorządom, że w czasie kiedy czekaliśmy na dodatkowe środki, zapewniły funkcjonowanie tych linii i połączenia te zostały utrzymane. Dzięki tej współpracy przezwyciężamy wykluczenie komunikacyjne. Mieszkańcy mogą dojechać do szkoły, pracy. Istotne jest też wsparcie dla przewoźników, co wpływa na lokalny rozwój gospodarczy. - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

15 grudnia 2021 roku zakończył się nabór wniosków organizatorów publicznego transportu zbiorowego o objęcie dopłatą w 2022 roku, w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wypłynęło w terminie naboru 114 wniosków, z czego 112 spełniało wymogi formalne. Łączna kwota dopłat, na którą organizatorzy złożyli wnioski, przekroczyła kwotę 88 mln zł (88 444 007,62 zł). Na 2022 rok dla województwa mazowieckiego przyznano dofinansowanie w wysokości 60 754 750,62 zł, co pozwalało na objęcie dopłatą 78 wniosków na kwotę 60 027 779,18 zł. Wojewoda Mazowiecki jeszcze w grudniu 2021 roku skierował pismo do dysponenta Funduszu - Ministra Infrastruktury, z prośbą o zwiększenie budżetu dla województwa mazowieckiego. Do organizatorów publicznego transportu zbiorowego, którzy nie zostali wówczas objęci dopłatą, Wojewoda Mazowiecki skierował apel o utrzymanie linii komunikacyjnych. W ramach nowelizacji Ustawy o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, Minister Infrastruktury dokonał ponownej analizy zaangażowania środków i na wniosek Wojewody Mazowieckiego przydzielił dla województwa mazowieckiego dodatkowe 28 416 228,44 zł.

Dodatkowe środki w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych otrzymają:

Powiat Garwoliński – umowa na kwotę ponad 8,2 mln zł, obejmie 75 linii, o długości 2174, 7 km, w Gminach Garwolin, Górzno, Miastków Kościelny, Łaskarzew, Wilga, Borowie, Parysów, Pilawa, Trojanów, Żelechów, Maciejowice, Sobolew.

 

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 16 maja 2019 r. przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

 

Komentarze (1)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Gość
  (12 maja 2022, 09:58)
Komuno wróć 🙃