Policjanci przywracają zdrowy rozsądek

Dodane 29 lutego 2020, 18:10

Na sygnale
Zdjęcie poglądowe Policja cyklicznie prowadzi działania policyjne „Prędkość”. Kierowcy spodziewają się wtedy wzmożonych kontroli prędkości: zarówno za pomocą nieoznakowanych radiowozów, jak i najnowocześniejszych laserowych mierników prędkości np. TruCam 2.


Podczas działań policjanci przypominają, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. W ruchu drogowym sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których kierowcy są zmuszeni do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że traci się kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Policjanci przypominają, że konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania dozwolonych prędkości, ponoszą nie tylko sprawcy. W wielu przypadkach ofiarami tego typu zachowań są także inni uczestnicy ruchu drogowego.

Przypominamy:

Prędkość dla motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.    

Wysokość mandatów i liczba punktów zgodnie z taryfikatorem za przekroczenie dozwolonej prędkości:

    Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
    Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
    Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
    Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
    Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
    Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych
    (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Policjanci z garwolińskiej drogówki w 2019 r. na drogach przywrócili rozsądek blisko 14 tysiącom kierowców.

PAMIĘTAJMY DROGA SZYBKIEGO RUCHU S17, TO NIE AUTOSTRADA, a mazowiecka grupa SPEED nie odpuszcza.

KPP Garwolin

Komentarze (2)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Kierowca
  (29 lutego 2020, 20:16)
Więcej kontroli na s17,to co wyprawiają szybcy i wściekli przechodzi ludzkie pojęcie,a oprócz nadmiernej prędkości jazda lewym pasem(bez uzasadnionej racji)-to nie pas dla piratów. BMW POLICE do dzieła!!!
Poi
  (2 marca 2020, 21:08)
To niech przywroca zdrowy rozsadek takze pieszym ktorzy chodza bez odblaskow a rowerzysci tez sie niestosuja do przepisow ruchu drogowego .zgodze sie ze osoby niektore jezdza za szybko ale przez pieszych i rowerzystow jest mnostwo wypadkow a i tak wine ponosi kierowca.niech im przywroca zdrowy rozsadek potem kierowcom#!!!!!!!!