Policja przypomina, odśnieżaj chodniki i dachy!

Dodane 8 stycznia 2019, 15:01

Garwolin
Zdjęcie: 8.01.2018 r. Policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych. Obowiązki te spoczywają na właścicielach i administratorach budynków. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.

W ostatnich dniach nasiliły się opady białego puchu. Na wielu dachach zalega warstwa śniegu. Policjanci przypominają o konieczności usunięcia zalegającego na dachach śniegu. Obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków. Poza odśnieżeniem dachu należy również usunąć śnieg i lód z rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku. Śnieg w dużej ilości staje się bardzo ciężki, szczególnie gdy zaczyna się rozpuszczać. Aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o jego regularnym usuwaniu.

Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników, szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.

Niedopełnienie obowiązku odśnieżania dachów i chodników i zapewnienia tym samym bezpieczeństwa wielu osobom zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego jest zagrożone karami. Policjanci z garwolińskiej komendy prowadzą kontrole przestrzegania tego obowiązku. Szczególny apel związany z odśnieżaniem kierujemy do zarządców sklepów wielkopowierzchniowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o pozbycie się nadmiaru białego puchu z dachu. Taki zgromadzony ciężki śnieg może zagrażać stabilności konstrukcji budowli a w konsekwencji znajdującym się w środku ludziom.

KPP Garwolin

Komentarze (2)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Michałł
  (8 stycznia 2019, 20:45)
Warto zauważyć, że w niektórych częściach miasta samochody usuwające śnieg z jedni spychają go na chodniki i podjazdy właścicieli posesji. Należy zrozumieć, że pieszemu trudniej poruszać się po zaśnieżonym chodniku niż samochodom po jezdni pokrytej śniegiem. Skoro zatem śnieg na jezdni powoduje zagrożenie dla kierujących pojazdami i należy go usunąć to tym bardziej powoduje je on na chodniku dla pieszych. W związku z powyższym usuwaniem śniegu zarówno z jezdni jak i z chodników powinien zająć się Zarząd Dróg.
Onek
  (9 stycznia 2019, 18:41)
Zastanawiam się kto wystawi mandat sluzbom drogowym za nieodśnieżone drogi i ulice. Krajowa 17, Nadwiślanka, czy droga główna przez Pilawę- tragedia!!!!!!!