Podał się za jej syna, zaufała... straciła 60 tys. zł.

Dodane 14 listopada 2019, 20:49
Zdjęcie poglądowe Garwolińscy policjanci prowadzą wiele działań prewencyjnych, aby zapobiec różnym metodom oszustw, gdzie ofiarami przestępców są osoby starsze. Pomimo wielu apeli i akcji, nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą swoje oszczędności. Oszuści działają pod presją czasu, nie dają chwili do namysłu. Wymyślają coraz nowsze metody, na które nawet świadomy senior daje się nabrać. Z policyjnych danych wynika, że większa część seniorów reaguje prawidłowo. Odkłada słuchawkę i dzwoni do członka rodziny, za którego przestępca się podaje lub dzwoni do spółdzielni mieszkaniowej, potwierdzając czynności remontowe czy administracyjne. Starsze osoby są coraz bardziej świadome i czujne.

Garwolińscy policjanci bardzo duży nacisk kładą na bezpieczeństwo osób starszych. Prowadzą kampanie informacyjne w środkach masowego przekazu, organizują bądź włączają się w różnego rodzaju akcje, spotkania, debaty w których uczestniczą seniorzy. Dzielnicowi rozmawiają z osobami starszymi i ostrzegają przed domokrążcami, tłumaczą jak się zachować i proszą aby nie wpuszczali do mieszkania  obcych. Funkcjonariuszki zajmujące się profilaktyką społeczną starają się dotrzeć do jak największej liczby nie tylko seniorów ale także osób, które mogą uświadomić starsze osoby o zagrożeniach ze strony oszustów. Podczas prelekcji w szkołach tłumaczą dzieciom aby ostrzegały swoich dziadków i babcie, prowadzą spotkania z pracownikami banków, sporządzają apele, które są odczytywane przez duszpasterzy. Kolportują ulotki w miejsca, gdzie mogą przebywać osoby starsze – apteki, spółdzielnie mieszkaniowe, banki, poczta itp.

Niestety, pomimo wielu intensywnych działań i apeli w dniu wczorajszym policjanci odnotowali jedno skuteczne oszustwo, do którego doszło na terenie Garwolina. Do starszej pani zadzwonił telefon, dzwoniąca kobieta podała się za funkcjonariusza policji. Następnie w słuchawce seniorka rozpoznała głos swojego syna, który poprosił ją o pieniądze gdyż jest sprawcą wypadku. Na jedno z garwolińskich osiedli pod mieszkanie starszej pani przyszedł mężczyzna w wieku ok. 60 lat. Nieznajomy przedstawił się jako adwokat syna. Nieświadoma kobieta przekazała mu kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, zgodnie z wcześniejszym poleceniem wydanym przez dzwoniącą „policjantkę”.

W dniu wczorajszym na ternie działania Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oszuści wykonali dodatkowo 6 telefonów, lecz reszta seniorów nie stracila czujności i pieniędzy. 31 października policja informowała, że do osób starszych na terenie powiatu garwolińskiego dzwonią oszuści, wtedy telefony oszustów zakończyły się fiaskiem.

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody i podejmują próby oszustw, podając się za administratorów, listonoszów, fałszywych wnuczków, siostrzeńców, bratanków w pilnej potrzebie lub funkcjonariuszy CBŚP realizujących zasadzkę na przestępców. Wszystko w jednym celu – okraść seniorów z ich oszczędności, na które ciężko pracowali przez swoje życie. informuj Policję

W związku z tego typu sytuacjami garwolińska Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują łatwowierność i ufność starszych osób podając się „za handlowca”„ pracowników gazowni”, ,,hydraulika' czy jak w tych przypadkach policjanta.

Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie osoby starsze, powinny zachować czujność i szczególną ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego mieszkania.

Jeżeli faktycznie w naszym bloku trwają jakieś prace konserwacyjne, zwykle taka informacja jest wywieszona na klatce schodowej przez administratora budynku z dużym wyprzedzeniem, a my powinniśmy sprawdzić legitymacje służbowe osób podających się za pracowników i chcących wejść do naszego mieszkania, a najlepiej zadzwonić do spółdzielni, która takie prace zleca, by zweryfikować wiarygodność takich osób.

Jeżeli dojdzie już do sytuacji, że wpuścimy do mieszkania nieznajomych, nigdy nie należy pozostawiać ich samych!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Dużą pomocą będzie zapamiętanie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, względem której mamy podejrzenia.

Komentarze (4)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Gość
  (15 listopada 2019, 10:15)
Żal kobieciny ale sama sobie winna.
kasztan
  (15 listopada 2019, 16:48)
A jarek z PiSu daje jeszcze tym bogatym emerytom jakieś trzynastki i inne dodatki a widać że ich ten nadmiar pieniędzy przerasta emerytów...
!?
  (16 listopada 2019, 09:54)
Skoro napisałeś, że jest winna to trzeba ja ukarać, a dla oszustów medal?
Kasztan
  (17 listopada 2019, 11:40)
Może to ludzie PiSu odbierają pieniądze rozdawane przez Jarka i te pieniądze trafiają ponownie do budżetu