PIT-37 - jak rozliczyć Polski Ład?

Dodane 12 sierpnia 2022, 07:10
PIT-37 to zdecydowanie najpopularniejszy druk do rozliczania dochodów w Polsce. Większość osób uzyskuje swoje dochody na podstawie umowy o pracę, dzieła, zlecenia, a to właśnie tego rodzaju przychody można zeznać na PIT-37. Nie da się jednak ukryć, że spore zamieszanie, jakie w tym roku miało miejsce w przepisach o podatkach, niektórych martwi. Jak rozliczyć się w ramach Polskiego Ładu, który po drodze został kilkukrotnie zmieniony?

PIT-37 - do druku dla kogo?

PIT-37 jest formularzem dedykowanym przede wszystkim dla osób, które uzyskują swoje przychody na podstawie umowę o pracę. To największa grupa podatników korzystających z PIT-37, niejedyna. Generalnie, z PIT-37 korzystają wszyscy ci podatnicy, którzy uzyskują dochód netto pomniejszony o wszystkie odpowiednie podatki, które odprowadza za nich pracodawca lub właściwa instytucja. Takie spojrzenie na PIT-37 pozwala dostrzec, że grupa podatników, którzy powinni skorzystać z tego druku, jest znacznie szersza. Zaliczają się do niej podatnicy osiągający dochody z tytułu:

 • stosunku pracy, 
 • umowy-zlecenia, umowy o dzieło,
 • emerytury i świadczeń przedemerytalnych,
 • renty krajowej,
 • członkostwa w spółdzielniach produkcyjnych lub spółdzielniach rolniczych,
 • zasiłków,
 • stypendiów,
 • praw majątkowych (np. autorskich)
 • świadczeń z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • pracy tymczasowej dla aresztowanych i skazanych,
 • umów aktywizacyjnych.

Jak składać PIT-37 za 2022 rok?

Opcja pobierz PIT-37 do druku cieszy się coraz mniejszą popularnością, ponieważ zdecydowana większość podatników decyduje się na rozliczenie za pomocą wygodnych programów online. O ile to zjawisko zaliczyć trzeba do absolutnie pozytywnych, o tyle bierność podatkowa, która polega na akceptacji zeznania umieszczonego na rządkowych stronach z PIT-37, wydaje się dyskusyjna. Z jednej strony wprowadzona przez rząd możliwość zaakceptowania PIT-37 online przygotowanego na podstawie PIT-11 od pracodawcy ułatwiła wielu osobom spełnienie tego obowiązku, z drugiej — zniechęciła ich do samodzielnego rozliczania, w ramach którego można uwzględnić ulgi i odliczenia. PIT-37 przygotowany przez system ministerialny nie uwzględnia tego typu ulg i odliczeń (nie ma do tego podstawy przede wszystkim), więc dopiero samodzielne wypełnienie zeznania PIT-37 (choć często na podstawie druku Twój ePIT) umożliwia zastosowanie odpowiednich odliczeń. Bierność w kontakcie z fiskusem może w wielu przypadkach oznaczać więc realne straty. Jeśli nie wykażemy ulgi albo odliczenia, to nikt inny za nas tego nie zrobi. 

Nowy Ład i PIT-37

Samodzielne złożenie PIT-37 jest ważne z jeszcze jednego powodu. W tym roku nastąpiło bardzo dużo zmian podatkowych. Spora część z nich oznacza zysk dla podatnika, tym bardziej więc warto uważnie skontrolować nasz PIT. Na mniejsze podatki przełoży się zarówno podniesienie kwoty wolnej od podatku, jak i zmiana skali podatkowej z 17 na 12%. O ile te dwie zasady zostaną zastosowane automatycznie, o tyle wszelkiego rodzaju ulgi i odliczenia, które także w niektórych aspektach uległy w 2022 roku zmianie, bez naszego udziału zastosowane nie zostaną. Warto więc poświęcić czas na samodzielne wypełnienie PIT, tym bardziej że w przypadku PIT-37 do druku programy online znacznie ułatwiają przejście przez ten obowiązek. Z dobrym programem do zeznań podatkowych rozliczenie z US zajmie ci naprawdę niewiele czasu, a możesz na tym sporo zyskać. Przy okazji nie musisz martwić się błędami w obliczeniach — te program wykona za ciebie szybko, sprawnie i przede wszystkim poprawnie. 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.