Pierwsza przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT i Piknik Militarny

Dodane 23 maja 2018, 10:13




Informacja prasowa 27 maja na Placu Corazziego w Radomiu odbędzie się uroczysta przysięga żołnierzy wstępujących w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. Po przysiędze zapraszamy na festyn rodzinny, podczas którego zaprezentują się żołnierze WOT, służby i klasy mundurowe oraz przedstawiciele reprezentujący przemysł zbrojeniowy.

Pierwsza od 10 lat przysięga wojskowa w Radomiu
Przysięga będzie pierwszą od dziesięciu lat uroczystością tego typu w stolicy południowego Mazowsza. Rozpocznie się ona w niedzielę o godz. 10.30 na Placu Corazziego przed Pałacem Sandomierskim. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy o godz. 10.30 w Kościele Garnizonowym. W planie uroczystości przewidziana jest tradycyjna defilada.

Słowa roty - przysięgi wojskowej, wypowie 127 ochotników, którzy zostali powołani 12 maja br. do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tej chwili żołnierze Ci uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym na poligonie Nowa Dęba. Po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych oraz raz w roku 14-dniwowego szkolenia zintegrowanego.

Festyn rodzinny

Po zakończeniu części oficjalnej naszych gości zapraszamy do parku przy Placu Corazziego na festyn rodzinny z licznymi atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych.
Z Terytorialsami będzie można się spotkać i porozmawiać na stoisku promocyjnym 6 Mazowieckiej Brygady OT. Każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się jak wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej oraz poznać uzbrojenie i wyposażenie jakim dysponuje formacja.

Państwowa Straż Pożarna udostępni dla gości specjalistyczne pojazdy gaśnicze oraz ratownictwa chemicznego. Chętni będą mogli sprawdzić się w konkurencji lania wody z hydrokonewek do tarcz oraz skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.

Na stoisku radomskiej Komendy Miejskiej Policji będzie można oznakować swój rower oraz skorzystać z „alkogogli” dzięki którym trzeźwa osoba będzie mogła ocenić świat oczami osoby mającej we krwi 1 promil alkoholu. Dużą popularnością będzie się na pewno cieszył udostępniony wszystkim chętnym symulator jazdy motocyklem.
Na pikniku nie mogłoby zabraknąć czołowego polskiego producenta uzbrojenia, radomskiej Fabryki Broni Łucznik – producenta karabinków GROT wprowadzanych obecnie na wyposażenie SZ RP. Na stoisku „Łucznika” będzie można obejrzeć wystawę broni historycznej i współczesnej.

Miłośników lotnictwa na pewno zainteresuje stoisko 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, na którym będzie można obejrzeć sprzęt wysokościowo – ratowniczy, a także skorzystać z symulatora lotu PZL
„ORLIK” oraz posilić się wojskową grochówką.

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego umożliwi chętnym pomiar poziomu cukru oraz badanie ciśnienia tętniczego.  
Straż Graniczna wystawi specjalistyczny sprzęt, a areszt śledczy zaprezentuje samochód operacyjny oraz stoisko profilaktyki penitencjarnej
Na festynie zaprezentuje się również radomski Urząd Miejski, Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.
Na najmłodszych gości będzie czekała pompowana zjeżdżalnia oraz plac zabaw.

Dla kogo WOT
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.  WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.
Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.

Informacja prasowa

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.