Piąty biegacz Europy wśród strażaków - sukces Łukasza Świesiulskiego

Dodane 29 sierpnia 2017, 20:29

Zdjęcie: Komenda Główna PSP Po raz kolejny reprezentant Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie udowodnił, że jestem jednym z najlepszych biegaczy nie tylko wśród mundurowych w kraju, ale i Europie.

26 sierpnia br. we włoskim Feltre odbyły się 17. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Na linii startu stanęła również reprezentacja Polski i Państwowej Straży Pożarnej w składzie:

Maciej Dawidziuk, KM PSP Jelenia Góra,
Damian Glapiak, KP PSP Wolsztyn,
Damian Pieterczyk, KM PSP Olsztyn,
Bartłomiej Przedwojewski, KM PSP Wrocław,
Andrzej Szpunar, KM PSP Rzeszów,
Łukasz Świesiulski, KP PSP Garwolin.

Po raz kolejny polscy strażacy doskonale poradzili sobie z trudną, 10-cio kilometrową trasą Mistrzostw, poprowadzoną wąskimi i krętymi uliczkami malowniczego miasteczka, położonego we włoskich Dolomitach. Dodatkowym utrudnieniem była wysoka temperatura, przekraczająca 30 st. C, która mimo późnej pory rozgrywania biegu (start o godz. 19.30), dała się wszystkim mocno we znaki. Pomimo tych niedogodności zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli w zarówno w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej, broniąc zeszłorocznego tytułu Drużynowego Mistrza Europy Strażaków.

Sukces drużynowy był możliwy dzięki znakomitym, indywidualnym wynikom. Po raz czwarty Mistrzem Europy został Damian Pieterczyk. Na drugim stopniu podium stanął Włoch, Luca Cagnati, a brązowy medal zdobył Bartłomiej Przedwojewski. Tuż za podium uplasowali się kolejni polscy strażacy – czwarty był Damian Glapiak, a piąty – Łukasz Świesiulski.

Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej:

Andrzej Szpunar (2 miejsce w kategorii wiekowej M40)
Maciej Dawidziuk, (zwyciężył w kategorii wiekowej M35).

Oprócz strażaków rywalizujących o tytuły Mistrzów Europy, do Feltre zawitało kilkuset biegaczy w celu sprawdzenia się na trasie kilku biegów, odbywających się w ramach 29 edycji zawodów Giro Delle Mura, w których wystartowały gwiazdy światowej lekkiej atletyki, z Ezekielem Kemboi (Kenia) na czele. Kemboi jest 2-krotnym Mistrzem Olimpijskim (Ateny 2004 i Londyn 2012) i 4-krotnym Mistrzem Świata w biegu na 3 km z przeszkodami. Po walce do ostatnich metrów wygrał on w biegu głównym, odbywającym się w nocnej scenerii starego miasta.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji odebrali z rąk organizatora Mistrzostw – Vincenzo Giordano, Komendanta Straży Pożarnej prowincji Belluno, przechodnie trofeum w postaci złotej patery.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Szymon Ławecki (Biuro Szkolenia KG PSP)

Łukasz Świsiulski w 2016 roku również brał udział w zmaganiach strażaków starego kontynentu: Czwarty podczas Mistrzostw Europy Strażaków