Otworzył załącznik, stracił 10 tys. zł z konta bankowego

Dodane 25 lutego 2019, 13:59

Na sygnale
Zdjęcie poglądowe W minionym tygodniu mieszkaniec Garwolina padł ofiarą oszustwa internetowego. Jedno kliknięcie pomniejszyło saldo jego konta o 10 tys. zł.

Tylko w tym roku Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie odnotowała już 26 oszustw przez internet. Tylko w ostatnim tygodniu do KPP Garwolin wpłynęły trzy takie zgłoszenia. Dwa z nich dotyczyły zakupów za pośrednictwem portalu społecznościowego. Po wpłaceniu pieniędzy na podany numer konta bankowego przez osobę oferującą towar, konto osoby zostało usunięte, a przesyłka nie dotarła. Sprzedający w tej chwili nie odpowiada na wiadomości.

Kolejne oszustwo zgłoszone przez mieszkańca Garwolina dotyczyło otrzymanego emaila, w który to pokrzywdzony wszedł, a po kliknięciu w załączony link, jego kontro pomniejszyło się o 10 tysięcy złotych.

Ty tylko niewielki obraz oszustw dokonywanych w cyberprzestrzeni. Podczas zakupów w sieci przede wszystkim powinniśmy wykazać się dużą ostrożnością i rozsądkiem, wybierajmy znane sprawdzone sklepy internetowe, podczas zakupów na aukcjach zawsze wybierajmy sposób zapłaty za przesyłkę za pobraniem. Pamiętajmy, że bank nigdy nie wysyła e-maili do klientów w celu potwierdzenia ich danych co również jest wykorzystywane przez oszustów w celu uzyskania danych identyfikacyjnych. Nie podawajmy numeru karty kredytowej na stronach internetowych gdzie brakuje protokołu HTTPS oraz zielonej kłódki .

Uwaga na fałszywe email

Przestępcy działają na wiele sposobów. Do naszej redakcji dotarły informacje o kilku sposobach zainfekowania Twojego komputera. Dostajecie wiadomości email dotyczące m.in faktur za usługi telefoniczne, informacje o dodatkowej opłacie za paczkę lub najnowszy sposób - zgłoś się do US.

Pamiętaj! Jeżeli masz wątpliwości co do wiadomości, nie otwieraj załączników oraz nie klikaj w żadne linki.

KPP Garwolin/Marlena Rosłaniec

Komentarze (2)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
5
  (25 lutego 2019, 15:29)
To jego wina chedzial kupić pakiet czat na internecie to ma tela cię nauczy głupot
Xxx
  (25 lutego 2019, 18:09)
Kliknął w link i zniknęło 10 tysi z konta, magia normalnie.