Spędzili noc w lesie

Dodane 27 października 2019, 15:21

Wojsko, WOT




Szkolenie rotacyjne 613 kompani 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu Dla większości z nich była to pierwsza w życiu noc spędzona w lesie. Bez namiotów, ale w grupie ludzi, którym ufa się bezwarunkowo.

26-27 października terytorialsi z 613 kompani 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu odbywali szkolenie rotacyjne (weekendowe). Niemal setka osób w tym spora grupa mieszkańców powiatu garwolińskiego odbyła 24-godzinne bytowanie w kompleksie leśnym należącym do grójeckiej jednostki. Wśród setki żołnierzy, którzy w sobotę o 6 rano pojawili się na porannym apelu połowa swoją przysięgę wojskową złożyła w marcu 2019 roku w Radomiu, reszta 4 sierpnia 2019 roku w Garwolinie. Starsi służbą w Terytorialnej Służby Wojskowej swoje pierwsze bytowania mieli za sobą, reszta pierwszy raz w swoim życiu miała spędzić noc w leśnej głuszy w 12-osobowych sekcjach w plecaku mając ze sobą jedynie podstawowy sprzęt.    

Najpierw teoria

Zanim żołnierze TSW sprawdzą się w terenie, muszą przejść szkolenie z BLS, czyli udzielania pierwszej pomocy oraz z SERE - zajęcia z przetrwania na terytorium wroga. Uczestnicy wykładów musieli posiąść wiedzę z zakresu szybkiego udzielania pierwszej pomocy doraźnej, podstawowych zabiegów resuscytacyjnych w tym obsługi defibrylatora. Survival jest nieodłącznym elementem szkolenia żołnierza piechoty, terytorialsi mogli nauczyli się jak przetrwać w terenie zabierając ze sobą minimalną ilość sprzętu, jak pozyskać wodę oraz żywność.

Później praktyka 

613 kompania 61 blp dowodzona jest przez ppor. Pawła Małkowskiego, który z pierwszą lokatą oraz wyróżnieniem rektora zakończył studium oficerskie OT. Doceniony w murach Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu już stał się niedoścignionym wzorem do naśladowania dla swoich żołnierzy. Jako jedyna w 61 batalionie, 613 kompania wszystkie szkolenia rotacyjne spędzać będzie w terenie. Bytowania w lesie TSW odbywać będzie się bez względu na pogodę oraz temperaturę. Ten weekend był sprzymierzeńcem - wysoka temperatura, brak opadów, suche drewno ale przed żołnierzami noclegi w deszczu i mrozie. 

24-godzinne bytowanie to nie tylko przetrwanie, to przede wszystkim zajęcia prowadzone przez instruktorów. Pierwsza pomoc, nauka obsługi specjalistycznego sprzętu, taktyka... a nawet pokonywanie własnych słabości oraz fizycznych i psychicznych barier, które jeszcze kilka mięsięcy temu wydawały się nie do przejścia.    

Ciągle trwa nabór do służby w Terytorialnej Służbie Wojskowej. Jeżeli chcesz sprawdzić się w ekstremalnych warunkach, nieść pomoc społeczeństwo i wiedzieć jak to robić, wstąp w szeregi żołnierzy OT. 

Marlena Rosłaniec

Aby obejrzeć zdjęcia w urządzeniach mobilnych, włącz autoobrót.

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.