Nigdy nie loguj się poprzez te linki!

Dodane 2 marca 2021, 08:14

Na sygnale




Zdjęcie poglądowe: pixabay.com Kupujesz lub sprzedajesz przedmiot w internecie a w momencie transakcji dostajesz linka do płatności? Nie loguj się przez niego bo stracisz pieniądze tak jak dwie mieszkanki naszego powiatu.

Przez link

24 lutego mieszkanka miejscowości CELEJÓW (gm. Wilga), padła ofiarą oszustwa. Do KPP Garwolin zgłosiła się kobieta, która podała, że podczas transakcji kupna sprzedaży na portalu ogłoszeniowym, kliknęła w link otrzymany od nieustalonej osoby i podała dane logowania do swojego rachunku bankowego. Następnie nieznana osoba bez jej wiedzy i zgody zalogowała się na rachunek i wykonała przelew na kwotę 590 złotych. Postępowanie prowadzi KPP Garwolin.

Do innej kradzieży doszło 9 lutego oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie przyjął zgłoszenie od 23-latki, która podczas sprzedaży sukienki na jednym z portali ogłoszeniowych została oszukana na kwotę prawie tysiąca złotych. Jak informuje sierż. sztab. Małgorzata Pychner z KPP w Garwolinie: - Kobieta, chcąc sfinalizować transakcję  sprzedaży uruchomiła przesłany link do systemu płatności, a następnie dokonała autoryzacji, po której otrzymała informację, iż zamiast przelewu przychodzącego z jej konta pobrano kwotę 938,80 zł. Pokrzywdzona zorientowała się, że została oszukana i po interwencji banku środki zostały zablokowane na rachunku bankowym.

Przelała pieniądze i kontakt się urwał

W ubiegłym tygodniu do KPP Garwolin zgłosiła się mieszkanka Samorządek (gm. Górzno), która zawiadomiła, że w dniu 14.02.2021 za pośrednictwem sklepu internetowego zamówiła rowerek treningowy. Dzień później przelała kwotę 257 złotych na rachunek bankowy sprzedawcy. Zgłaszająca nie otrzymała zakupionego towaru, ani zwrotu pieniędzy. Postępowanie prowadzi KPP Garwolin.

PKO BP ostrzega:

Linki do fałszywych stron popularnych serwisów oferujących płatności natychmiastowe (np. Przelewy24, Dotpay, BlueCash, itp.) dystrybuowane są najczęściej:

  • poprzez Facebooka: przestępca, po przejęciu cudzego konta na Facebooku, loguje się na nie i – podszywając się pod użytkownika – wysyła do jego znajomych wiadomość z prośbą o pomoc, tj. dokonanie przelewu na drobną kwotę (nadawca wyjaśnia zwykle, że do dokonania płatności zabrakło mu kilku złotych i prosi „znajomego” o jej uzupełnienie). Następnie nadawca przesyła potencjalnej ofierze link do dokonania płatności internetowej za pośrednictwem integratora płatności;
  • poprzez portale aukcyjne, np. OLX: oszust, który wystawił na portalu fałszywe ogłoszenie o sprzedaży, prosi kupującego – posługując się w tym celu komunikatorem, e-mailem, komentarzami na aukcji – o zapłacenie za kupiony towar poprzez skorzystanie z przesłanego linku do strony integratora płatności.

W rzeczywistości w obydwu wyżej wymienionych przypadkach otrzymany przez użytkownika link prowadzi go do fałszywej strony pośrednika, umieszczonej na kontrolowanym przez oszusta serwerze.

Komentarze (0)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.