Nie tylko wypisują mandaty, zobacz czym zajmuje się garwolińska drogówka

Dodane 8 stycznia 2019, 13:17

Na sygnale
Zdjecie: KPP Garwolin Koordynacja, kontrola i nadzór ruchu to tylko niektóre z zadań codziennie wykonywanych przez funkcjonariuszy z garwolińskiej drogówki. Każda służba policjantów jest inna, bo przecież nie ma dwóch takich samych kolizji, ani dwóch takich samych wypadków. Niejednokrotnie mundurowi w tego typu sytuacjach ocierają się też o ludzkie tragedie. Aby było ich jak najmniej i abyśmy wszyscy podróżowali bezpiecznie, policjanci prowadzą różnego rodzaju akcje prewencyjno-kontrolne oraz profilaktyczne. W minionym roku m.in. za brawurową, niezgodną z przepisami i często zagrażającą innym uczestnikom ruchu jazdę, funkcjonariusze zatrzymali blisko 300 praw jazdy, działając na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zobacz co jeszcze robią…

Każdego dnia po odprawach do służby, specjalistycznie wyszkoleni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie wyjeżdżają na ulice miasta i powiatu garwolińskiego. Zadaniem policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przemieszczających się po drogach naszego powiatu.

Każdy policjant przed włożeniem „białej czapki” przechodzi szereg szkoleń z zakresu ruchu drogowego. Mundurowi muszą systematycznie poszerzać swoją wiedzę o stale zmieniające się przepisy prawa i dlatego uczestniczą w licznych szkoleniach, a także sami podnoszą swoją wiedzę. Właściwa interpretacja obowiązujących regulacji prawnych pozwala policjantom podejmować odpowiednie decyzje podczas codziennej służby.
Na zajęciach z techniki samochodowej, funkcjonariusze drogówki nabywają wiedzę w dziedzinie motoryzacji. Zapoznają się z przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz kontroli ich stanu technicznego. W praktyce testują układy kierownicze i hamulcowe badanych pojazdów.

W zakresie transportu drogowego oraz niezarobkowego przewozu drogowego osób i rzeczy, policjanci nabywają umiejętności kontroli autobusów oraz samochodów ciężarowych. Szczegółowo zapoznają się także z tachografami oraz przepisami ich dotyczącymi.

Funkcjonariusze uczą się także w praktyce, jak prawidłowo i bezpiecznie kierować ruchem drogowym. Ich wiedza sprawdzana jest w warunkach miejskich, na największych skrzyżowaniach. Następnie przychodzi pora na doskonalenie techniki jazdy motocyklem szosowym i samochodem osobowym. Policjanci ćwiczą na autodromie, placu manewrowym i płycie poślizgowej. Pełnią służbę również z wykorzystaniem mierników prędkości oraz videorejestratorów. Mundurowi zdobywają i doskonalą umiejętności z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. To właśnie podczas różnego rodzaju szkoleń, funkcjonariusze z drogówki nabywają wiedzę w zakresie prawidłowego i bezpiecznego rozwiązywania problemów zdarzeń drogowych.
 
Tak specjalistycznie przygotowani policjanci wracają do garwolińskiej jednostki, żeby pełnić służbę na wysokim poziomie.

Policjanci z Wydział Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, którzy oprócz zajmowania się stricte służbą na drogach, realizują jeszcze szereg innych zadań..

Policjanci prowadzą również zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół. Przygotowują uczniów do egzaminów na kartę rowerową. Podczas pogadanek poruszane są tematy związane z bezpieczeństwem oraz właściwymi zachowaniami uczestników ruchu drogowego. Każde spotkanie to duży wkład policjantów w podnoszenie świadomości, prawidłową edukację komunikacyjną od najmłodszych lat oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku policjanta w oczach małych mieszkańców powiatu. Funkcjonariusze prowadzą również zajęcia wśród seniorów, uczestniczą w piknikach rodzinnych i imprezach propagujących bezpieczne zachowania na drogach.

Policjanci czuwają nad infrastrukturą i oznakowaniem na ulicach Garwolina i całego powiatu. Opiniują projekty organizacji ruchu oraz wprowadzonych rozwiązań w tym zakresie, a także kontrolują wykonywanie robót drogowych. Współpracują w tym zakresie z różnymi instytucjami.

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym:

Funkcjonariusze biorący udział a zdarzeniach drogowych, udzielają pomocy rannym ofiarom. W niektórych przypadkach są też ofiary śmiertelne. Policjanci muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Niewiele osób jednak wie, że ich obowiązkiem jest powiadomienie rodziny o śmierci bliskich. Funkcjonariusze spotykają się z ekstremalnymi emocjami. Policjantom w tych sytuacjach także towarzyszą trudne do opanowania emocje.

Niektórzy kierowcy, szczególnie Ci niestosujący się do przepisów, twierdzą, że praca mundurowych z ruchu drogowego, sprowadza się głównie do karania kierowców. Nic bardziej mylnego. Jak widać, ta służba, to szereg specjalistycznych zadań i obowiązków, a wszystko po to abyśmy podróżowali bezpiecznie.
 
Właśnie działając na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w minionym roku m.in. za brawurową, niezgodną z przepisami i często zagrażającą innym uczestnikom ruchu jazdę, funkcjonariusze z Garwolina zatrzymali blisko 300 praw jazdy.

Komentarze (5)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
bedok
  (8 stycznia 2019, 14:15)
Postać z suszarką za kauflandem jak na zdjęciu to niezła fucha zwłaszcza latem ale jeżdżenia do wypadków często bardzo tragicznych i słuchania jęków konających ludzi to im nie zazdroszczę. Ja bym chyba psychicznie nie wytrzymał.
W
  (8 stycznia 2019, 16:22)
I czasmi śpią w samochodzie koło Zawady i subiln twch polcjciaci spaly ktoc donich poszest ich obudził i tostal mantat naruszenie polcjicia 500 złoty sprawę jest w sodzie. Taka ich praca.. Spanie
Wrrrr....
  (9 stycznia 2019, 06:13)
Nie lubię ich ale ten świat byłby bardzo zły bez nich......
Biały
  (9 stycznia 2019, 09:16)
W, Ty widziałeś kiedykolwiek szkołę od środka i miałeś jakąkolwiek książkę w rękach? Bo słownika na pewno nie widziałeś na oczy...
123
  (9 stycznia 2019, 23:18)
Żeby było bezpiecznie to drogi trzeba odśnieżyc i posypać takie jest moje zdanie