Nasze 16 dni

Dodane 5 sierpnia 2019, 19:03
WOT-owcy, terytorialsi, żołnierze piątego rodzaju sił zbrojnych - to my... Już oficjalnie mogę to napisać. 4 sierpnia 143 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową ślubując "Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić..."

Kilkudziesięciu mieszkańców powiatu garwolińskiego 20 lipca 2019 roku, stawiło się w Jednostce Wojskowej w Pomiechówku by po 16 dniach intensywnego szkolenia złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.    

Kim jesteśmy?

Nauczyciele, studenci, uczniowie, kucharki, księgowe, osoby prowadzące swoje działalności i zajmujące wysokie stanowiska w dużych firmach... Wszyscy, cała kompania licząca 143 mieszkańców mazowsza ruszyła na poligon do Wędrzyna, by tam uczyć się reagowania w sytuacjach kryzysowych. 500 kilometrów od domu, odcięci w dużej mierze od świata (brak zasięgu większości operatorów) przyszli żołnierze 6MBOT jednego dnia musieli zapomnieć o swoim życiu codziennym. Niezależnie od płci, wieku, wykształcenia w równym szeregu stanęli do apelu i do pierwszej próby pokonania swoich barier. 

Ponad 30 osobowa grupa mieszkańców powiatu garwolińskiego w całości ukończyła szkolenie. Większość mieszkańców regionu wie, że wśród nas była wicestarosta powiatu garwolińskiego, ale byli również Ci, którzy pokazali swój twardy charakter i siłę. Wśród nas szczególnie wyróżnili się szeregowy Gosia Czyżkowska i szeregowy Jarosław Czyżkowski. Ojciec - nauczyciel WF w szkole w Miętnem i jego córka. Oboje na wszystkich zajęciach wykazali się ogromną wiedzą i determinacją (Gosia potrafiła np. wykopać okop strzelecki do pozycji leżącej w czasie znacznie lepszym niż mężczyźni), wszystko wielokrotnie zostało docenione przez instruktorów a podczas przysięgi na ręce rodziny pana Jarosława i Gosi trafił list gratulacyjny. Byli też inni... szeregowy Martyna Prudzińska, która potrafiła dźwigać ponad połowę wagi swojego ciała i pokonywać z takim ciężarem kilka kilometrów marszem. Szeregowy Kacper Rutkowski, który zawsze był w stanie pomóc wszystkim w sekcji, szczególnie kobietom, które dzięki niemu pokonywały kolejne etapy naszej wojskowej drogi. Nie zabrakło też tych, którzy potrafili rozbawić całą grupę i podnieść jej morale w trudnych momentach choćby szeregowy Piotr Sekuła, który wszystkim przekazywał ogromną dawkę pozytywnej energii. Wszyscy z nas dźwigali te same ciężary, pokonywali te same kilometry i wszyscy daliśmy z siebie wszystko.   

Jak było?

Było bardzo ciężko. Pełne umundurowanie połączone ze szpejem wojskowym w grubo ponad 30 stopniowym upale dało się każdemu odczuć. "Na żołnierzu zmokło, na żołnierzu wyschnie" - to hasło padało niemal codziennie... oczywiście nie chodzi tu tylko o zwykły deszcz (który też doświadczyliśmy), ale o mokre od potu mundury. Od pierwszego dnia szkolenia, aż do przysięgi wojskowej nie rozstawaliśmy się z bronią. Broń była przy nas gdy spaliśmy, jedliśmy, korzystaliśmy z toalety i wychodziliśmy na zajęcia. 24 godziny na dobę nie spuszczaliśmy jej z oka. Do tego doszło bytowanie w namiotach, dopiero po powrocie do domu większość z nas doceniła takie luksusy jak gniazdko elektryczne, możliwość bosego chodzenia po podłodze czy spłuczka w toalecie (mieliśmy do dyspozycji toi toie).  

Czy da się w 16 dni zrobić z laika żołnierza? Oczywiści można w to wątpić, jednak każdy dzień spędzony na wojskowym poligonie był dla nas dniem, w którym musieliśmy pokonać kolejny stopień w drodze na szczyt. Do celu nam jeszcze daleko, ale nauczyliśmy się najważniejszych podstaw. Podstaw dzięki, którym od września zaczniemy szkolenia rotacyjne. Co było najbardziej motywujące podczas naszej 16-nastki? Instruktorzy! To młodzi ludzie, którzy pasjonują się i kochają wojsko. We własnym zakresie szkolą się i poszerzają wiedzę, by później z każdego z nam zrobić żołnierza gotowego do niesienia pomocy lokalnej społeczności. 

Przysięga

4 sierpnia totalnie zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni złożyliśmy przysięgę wojskową. Od teraz jesteśmy żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Dziękujemy naszym bliskim za przybycie, za ciepłe słowa i uściski, których nam przez ostatnie dni brakowało. 

Czy warto?

Oczywiście! Bez wahania mogę powiedzieć wszystkim, którzy zastanawiają się czy dołączyć do WOTu, że nie ma z czym zwlekać. 16-dniowe szkolenie to początek przygody, która potrwa tyle, ile będziesz chciał. Poligon to miejsce w którym wszyscy przystępują do gry na równych zasadach. Nie ważne kim jesteś w życiu codziennym, tu będziesz spał na tej samej pryczy, jadł ten sam przydział i chodził w tym samym mundurze. Tu wszyscy startują z tej samej pozycji a to gdzie uda Ci się dolecieć zależy tylko od Ciebie.

Marlena Rosłaniec

 

Komentarze (9)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Garwolin24.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
b-gar
  (6 sierpnia 2019, 09:27)
Mam pytanie czy Garwolin 24 com jest portalem niezależny bo według mnie to nie bo jak nie było p. wicestarosty to ostatnia wiadomość była z przed 2 tygodni a teraz pojawiła się tylko jedna z jej udziałem
.
  (6 sierpnia 2019, 14:48)
16 dni i z kucharki będzie żołnierz, ręce opadają jak w tym kraju marnotrawi się pieniądze. W kraju w którym zawodowa armia kuleje i nie ma czym pływać, jeździć i latać wydaje się kasę na weekenowe wojsko. Na 16 dni to sobie można na obóz harcerski pojechać
Rob
  (6 sierpnia 2019, 16:43)
W odpowiedzi, na drugi komentarz. Panie Kołku, jak nie masz pojęcia na czym polega obronność kraju, to proszę Cię zlasowany mózgu wychowany na SBeckich skrypcikach, nie zabieraj tzw. głosu.
Ok
  (6 sierpnia 2019, 23:19)
Jest dobrze opisane w tym dość krótkim lecz uczciwym artykule, że to od nas zależy czy uczestniczymy w obronności naszego kraju czy podpisujemy się pod bezradnością kiedy przyjdzie czas kryzysu. Te podpisy pod artykułem negatywne świadczą, że część Polaków nie czuje odpowiedzialności za własny kraj. Pozdrawiam wszystkich z WOT oprócz gen. dyw. Kukuły bo widok generała oddającego honory byle komu nie przystoi.
Regulamin
  (7 sierpnia 2019, 13:54)
W odpowiedzi na trzeci komentarz,
4.
Niedopuszczalne jest umieszczanie przez uczestników na stronach Portalu Informacyjnego Garwolin24.com treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, czy też propagujących przemoc. Nie dopuszczalne jest również obrażanie innych użytkowników portalu oraz autorów tekstów.
b-gar
  (10 sierpnia 2019, 18:17)
W odpowiedzi na 3 komentarz:człowieku czy ty myślisz że po dwu tygodniowym szkoleniu to p.I K wystawi swoje zdjęcie i wróg sam ucieknie ( chyba że śmiechu ) widać że nie byłeś w wojsku bo wyszkolenie żołnierza trwa nawet pół roku a nie tyle co obóz harcerski i nie mów tu o obronności bo taką brygadę WOT to 10 dobrze wyszkolonych żołnierzy rozbija w pył.
b-gar
  (11 sierpnia 2019, 16:36)
Kto do jasnej anielki (nie chcę pisać dosadniej) jest administratorem strony komentarz do komentarza 3 nie został opublikowany w którym nie było nic obraźliwego tylko prawda
Kozak
  (11 sierpnia 2019, 17:55)
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.
druhna Iruchna
  (12 sierpnia 2019, 18:24)
Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.